Překvapivé zjištění. Na pouštích, kde jsme si dosud mysleli, že nic neroste, prospívají miliony stromů

Pouště nejsou tak vyprahlé, jak se dosud myslelo
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
22. října 2020 10:21 / Pixabay
  1   0
Už dlouho panuje všeobecné přesvědčení, že ve vyprahlých afrických pouštích, například na Sahaře, existuje zeleň jen sporadicky. Ale podrobné satelitní snímky v kombinaci s počítačovými výpočty odhalily zcela jiný obrázek.

Ve skutečnosti tam, kde jsme si dosud mysleli, že nic neroste, prospívají miliony stromů.

Miliardy stromů na Sahaře a Sahelu

Ve skutečnosti roste asi 1,8 miliardy stromů v částech pouští západoafrické Sahary a Sahelu, což je opak přechozích vědeckých předpokladů. "Byli jsme velmi překvapeni, že v saharské poušti roste docela dost stromů,“ řekl hlavní autor nové studie Martin Brandt. "Určitě existují rozsáhlé oblasti bez stromů, ale stále existují oblasti s vysokou hustotou stromů, a dokonce tu a tam rostou i mezi písečnými dunami,“ dodal Brandt.

Průzkum poskytuje vědcům a ochráncům přírody údaje, které by jim mohly mimo jiné pomoci přesněji měřit ukládání uhlíku na Zemi a bojovat tak proti kácení stromů. "Za rok, dva nebo deset by se studie mohla opakovat, aby se zjistilo, zda jsou snahy o revitalizaci a omezení kácení stromů účinné nebo ne,“ uvedli vědci.

S počítáním stromů na pouštích pomohly satelity

Najít a spočítat stromy nebyl jednoduchý úkol. V oblastech se spoustou stromů se husté shluky objevují na satelitních snímcích relativně jasně, a to i při nízkém rozlišení, lze je také snadno odlišit od písku. Ale tam, kde jsou stromy více roztroušeny, mohou být satelitní snímky s příliš nízkým rozlišením problémem.

Proto pomohly satelity schopné pořizovat snímky s vyšším rozlišením, ale i tak bylo počítání jednotlivých stromů, zejména na rozsáhlých územích, téměř nemožným úkolem.

Brandt a jeho tým přišli s řešením, které spárovalo satelitní snímky ve velmi vysokém rozlišení s počítačovým programem. Počítač se ale nejprve musel naučit rozeznávat jednotlivé stromy. Průzkum nakonec zmapoval oblast o rozloze 1,3 milionu čtverečních kilometrů a zahrnoval analýzu více než 11 000 snímků.

Tato technika naznačuje, že bude brzy možné s určitými omezeními zmapovat umístění a velikost každého stromu po celém světě. Vědci totiž chtějí použít tuto metodu ke zmapování stromů na 65 milionech čtverečních kilometrů vyprahlých a pouštních oblastí na světě. Je možné, že vědci budou výsledky překvapeni stejně jako v případě Sahary a Sahelu. Nakonec se totiž ukázalo, že nejsou tak vyprahlé, jak se vědci léta domnívali. Dále čtěte: Desítky velmi vzácných starověkých mumií tučňáků byly objeveny na ztraceném hnízdišti v Antarktidě.

Mirka Malá | inStory.cz
Témata: stromy, pouště, Sahara, Sahel
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Brzy přijde bod zlomu, kdy lidé začnou důvěřovat počítačům více než druhým lidem

Dům a zahrada

Po zimě potřebuje péči nejen zahrada, ale i nábytek. Nepodceňte ji

Cestování

Poznejte unikátní ostrov, na kterém příroda vypadá jako z jiné planety

Zavřít reklamu