Vědci popsali tajemství téměř nezničitelného druhu brouka. Je naprosto výjimečný

Tento druh brouka vydrží i přejetí autem
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
27. října 2020 10:04 / David Kisalus
  4   0
Vědci v rámci nového výzkumu záhadného druhu extrémně odolného ďábelského brouka odhalili mikroskopické tajemství jeho téměř nezničitelného skeletu. Tento tvor, známý jako ďábelský brouk, je jedním z nejodolnějších živočichů na planetě.

Nový výzkum ukázal v nanoměřítku téměř nezničitelný exoskelet takzvaného ďábelského brouka a odhalil tak tajemství jeho neuvěřitelné odolnosti. Pro tohoto tvora totiž například přejetí autem není žádný problém a odolává velice dobře také hmyzožravým živočichům, jako jsou ptáci, žáby a další.

Vědci se proto rozhodli, že za pomoci mikroskopických a spektroskopických zobrazovacích metod ve vysokém rozlišení rozluští tajemství neuvěřitelné pevnosti skeletu brouka Phloeodes diabolicus, a to se jim také podařilo.

U ďábelských brouků, podobně jako u ostatních druhů podobného nelétavého hmyzu, jsou krovky srostlé, takže vytvářejí velice pevnou strukturu kolem těla. V případě Phloeodes diabolicus je tato pevnost natolik vysoká, že udrží tlak téměř 40tisíckrát větší, než je jeho vlastní váha.

Neobvyklá konstrukce a složení

Vědci také zkoumali stavbu krovek, které slouží jako silný štít, a zjistili, že jsou srostlé neobvykle pevnými a častými spoji, než je obvyklé u jiných podobných brouků. Následné rozbory ukázaly, že krovky také obsahují množství speciálních bílkovin, které zvyšují jejich odolnost. Pod tímto neprůstřelným štítem byly objeveny ještě jakési vzduchové kapsy, které také výrazně přispívají k tlumení nárazů a rozmělňování tlaku. V případě, že je skelet brouka vystaven většímu tlaku, zamkne se jako skládačka, aby nedošlo k jeho rozpojení.

Hmyzí tank

Tento druh suchozemského brouka není příliš rychlý ani lehký, ale je to spíš takový hmyzí tank. Pokud je tento tvor napaden, jeho brnění ho chrání tak dlouho, než to predátor vzdá a jde si obstarat snadnější kořist. Výzkumy těchto superodolných živočichů mohou přispět například k vývoji nových odolných materiálů s vysokou odolností vůči tlaku. Dále čtěte: (Tým kanadských vědců přišel s přelomovým objevem ohledně koronaviru. Netopýři si vyvinuli unikátní imunitu).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americké letectvo udělalo zásadní krok směrem k budoucnosti. Umělá inteligence poprvé sama letěla bojovým...

Dům a zahrada

Ochraňte rostliny před mšicemi. Zlikvidujte škůdce přírodní cestou

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu