Archeologové našli první lidskou pec starou přes šest tisíc let

 Objevy 
19. října 2020 09:24 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Nejstarší pec byla nalezena na území dnešního Izraele Yael Abadi-Reiss, Clara Amit, Talia Abulafia, Israel Antiquities Authority
Izraelští vědci odhalili nejstarší pec, téměř 6 500 let starou kovárnu. A co víc, v této opravdu staré kovárně se používaly technologie, jež se využívají i dnes.

"Nález odhalil důkazy o domácí produkci z doby měděné před asi 6 500 lety,“ uvedla ve svém prohlášení ředitelka výzkumu Talia Abulafia. Rovněž byl nalezen cín, ve kterém se tavila měděná ruda a také hodně měděné strusky.

Už tehdy lidé věděli to, co používáme i dnes

"Házením hrudek rudy do ohně se nedostanete nikam," uvedl ve svém prohlášení výzkumník Erez Ben-Yosef. "Potřebujete určité znalosti pro stavbu speciálních pecí, ve kterých je možné dosáhnout velmi vysokých teplot při zachování nízké hladiny kyslíku."

Jsou to právě tyto mimořádné teploty, které jsou dodnes součástí metalurgie, se kterými uměli pracovat lidé už před 6 500 lety.

"Bylo vykopáno několik fragmentů pecí, kelímků a strusky a bylo zjištěno, že představují rozsáhlou tavírnu mědi," říkají vědci. "Typologické a chemické analýzy odhalily dvoustupňovou technologii (primární tavení na bázi pece s následným tavením / rafinací v kelímcích) a analýza izotopů olova ukázala, že ruda pochází výhradně z oblasti Wadi Faynan."

"Je důležité si uvědomit, že rafinace mědi byla v té době špičkovou technologií. V celém starověkém světě neexistovala sofistikovanější technologie,“ uvedl Ben-Yosef ve svém prohlášení.

Lidé si technologii chránili

Období, do kterého stáří pece, potažmo kovárny spadá, se nazývá chalkolitické, což znamená, že lidé v té době používali kámen i měď. Archeologové rovněž našli důkazy o tom, že místní lidé si svoji technologii velmi chránili, stejně, jako to dnes dělají velké průmyslové podniky.

Kultura, která v té době žila v oblasti dnešního údolí Beer Sheva až po dnešní jižní Libanon, byla výjimečná svými uměleckými úspěchy a rituálními předměty, o čemž svědčí úžasné předměty z mědi objevené v Nahal Mishmar a nyní vystavené v Izraelském muzeu v Jeruzalémě. Dále čtěte: V Norsku byl objeven tisíc dvě stě let let starý pohanský chrám bohů Thora a Odina.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda