Čtyřicet tisíc let stará hlava pradávného vlka byla nalezena na Sibiři

 Země a Příroda 
28. června 2020 09:24 / Mirka Malá
  1
📷
3 fotografie v galerii
Vlk ležel v ledu od doby ledové Albert Protopopov
Zdá se, že díky oteplování naší planety budeme nacházet stále úžasnější a překvapivější nálezy, které dosud ukrýval led. Třeba jako velmi starou, a hlavně obrovskou hlavu pradávného vlka.

Velmi zachovalá hlava obrovského zvířete ležela po čtyřicet tisíc let v ledu na Sibiři. A to je hlavní důvod, proč je v tak skvělém stavu.

Vlk byl zřejmě velmi mladý

Obří hlava, objevená místním mužem v roce 2018 podél břehů řeky Tirekhtyakh, měří na délku celých 40 centimetrů, což je dosud největší vlčí hlava, jakou kdy vědci měli možnost zkoumat.

"Jedná se o jedinečný objev prvních zbytků plně vyvinutého pleistocénního vlka se zachovanou tkání,“ řekl paleontolog Albert Protopopov z Akademie věd Sakha. "Budeme ji srovnávat s moderními vlky, abychom pochopili, jak se druh vyvinul, a rekonstruovat jeho původní vzhled."

Nález obrovské vlčí hlavy následoval poté, co v regionu byla objevena řada starověkých jeskyní, ve kterých vlci v době ledové žili. Ale tento nález je velmi výjimečný, protože jeho srst, tesáky, kožní tkáň a dokonce i mozková tkáň jsou stále téměř neporušené.

Protopopov společně s vědci ze Švédska a Japonska už provedli první testy a domnívají se, že jde o dospělého vlka ve věku od dvou do čtyř let.

Jejich práce zahrnovala analýzu DNA prastarého zvířete a použití tomografických technik k neinvazivnímu pozorování uvnitř lebky.

Roztávající permafrost zřejmě vydá další poklady

Podle Protopopova nejsou nálezy vlčích lebek během roztávání sibiřského permafrostu neobvyklé, ale zřídka jsou na takové úrovni jako tento masivní prastarý predátor, i když v minulosti našli vědci i několik vlčích štěňat.

Vedle vlka vědci zkoumali také nově objevené ostatky lvíčete jeskynního lva. Vědci se domnívají, že fena tohoto druhu mohla krátce po narození zemřít a poté její ostatky pokryl led.

I její ostatky byly ve velmi dobrém stavu, což vědcům poskytlo úžasnou příležitost studovat a dozvědět se více o těchto prastarých exemplářích.

"Jejich svaly, orgány a mozky jsou v dobrém stavu," řekl Asahi Shimbun, paleontolog Naoki Suzuki z Jikei University School of Medicine v Tokiu.

Vědci tak mají šanci porovnat jejich fyzické schopnosti a styl života se současnými lvy a vlky. Dále čtěte: Neobvyklé fotografie ukazují, jak dvousetkilová gorila podstoupila vyšetření CT.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný