Velryby mají nejvýživnější mléko ze všech savců. Vědcům se podařilo nafilmovat mládě během krmení

Mládě keporkaka neustále následuje svou matku
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
26. dubna 2020 16:34 / MMRP
  6   0
Savci na celé planetě včetně těch mořských mají jedeno společné - všechna jejich mláďata se krmí mateřským mlékem. U mořských savců je pozorování krmení mláděte od své matky velice vzácné, nyní se však tento akt vědcům z havajského vědeckého projektu Marine Mammal Research Program podařilo natočit.

Mořským biologům z havajského vědeckého projektu Marine Mammal Research Program (MMRP) se podařilo natočit unikátní záběry mláděte keporkaka, které se krmí mlékem od své matky.

Vědci k natočení záběrů využili toho, že každou zimu přibližně deset tisíc keporkaků migruje tisíce kilometrů z chladných vod u břehů Aljašky do teplých vod v okolí Havajských ostrovů. Na tomto místě totiž tito obří mořští savci přivádějí na svět své mladé.

Biologové z MMRP se proto spojili s inženýry ze dvou amerických univerzit a s pomocí moderního přístrojového vybavení toto stádo keporkaků sledovali s cílem zjistit, jak vypadá vztah matek a jejich mláďat. V rámci výzkumu na těla sedmi mláďat keporkaka připevnili neinvazivními metodami monitorovací přístroje jako například kamery, akcelometry a hloubkoměry.

Díky těmto přístrojům biologové nasbírali cenná data o pohybu a dýchání velryb, stejně jako hodiny video záznamů. Pomocí podvodních kamer se jim mimo jiné podařilo natočit mláďata, jak se krmí mlékem svých matek. Velrybí mléko poskytuje mláďatům vše potřebné, protože patří k nejvýživnějším mlékům všech savců na Zemi.

Unikátní záběry jsou velice působivé a vědcům poskytují nesmírně důležitou představu o životě a sociálních návycích těchto mořských stvoření. Poznatky pak budou moci využít pro jejich ochranu. Mohou také například spočítat, jak dlouho trvá krmení keporkaků. Dále čtěte: (Obávaný žralok bílý opustil oblast Kapského města. Vyhnal ho ještě větší predátor).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu