Dva miliony let stará rozbitá lebka dítěte změnila dějiny. Homo erectus žil dříve, než se myslelo

Nalezená lebka změnila dějiny
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Objevy 
17. dubna 2020 08:10 / Andy Herries, Jesse Martin and Renaud Joannes-Boyau
  9   2
Dva miliony let starý fragment lebky byl nalezen mezi fosiliemi dvou dalších vyhynulých lidských druhů v africké kolébce lidstva.

V prastaré jeskyni v Jihoafrické republice našli paleontologové důkazy, že tři nejstarší známí příbuzní lidstva žili na stejném místě ve stejnou dobu.

Tehdy to bylo zhruba před 2 miliony let a místem byla  část sítě vápencových jeskyní poblíž Johannesburgu, která je také známa jako kolébka lidstva.

Jeskyně plné lidské historie

Pravěké jeskyně obsahují některé z nejstarších fosilií archaických lidí. Vědci objevili na místě více než 900 fosilií homininů, včetně téměř kompletní kostry 3 miliony let starého Australopithecus africanus - lidského předka, který žil před 3,3 miliony až 2 miliony let, a také jediných existujících fosilií Paranthropus robustus, předka, který ale přímo nesouvisel s moderními lidmi, kteří žili zhruba před 2 miliony až 1,2 miliony let.

Nyní to navíc vypadá, že vědci, kteří kopají v jeskyních, našli nejstarší fragment lebky Homo erectus, který kdy byl nalezen. Stáří lebky je odhadováno na asi 2 miliony let, je tedy o několik stovek tisíc let starší než kterákoli dosud nalezená fosilie Homo erectus.

Homo erectus žil dříve, než se myslelo

"Věk fosilie ukazuje, že Homo erectus existoval o 150 000 až 200 000 let dříve, než se dosud myslelo," uvedl Andy Herries, vedoucí oddělení archeologie a historie na La Trobe University v Austrálii. "Můžeme nyní říci, že Homo erectus sdílel krajinu s druhy Paranthropus a Australopithecus."

Homo erectus je považován za přímého předka moderních lidí (Homo sapiens), tento druh vymizel zhruba před 110 000 lety. Je to první druh v našem rodokmenu, který má lidské proporce a první, který se objevil mimo Afriku. Předpokládá se, že tento druh migroval z Afriky zhruba před 1,85 miliony let.

Nový nález naznačuje, že všechny tři druhy, tedy Homo erectus, Australopithecus a Paranthropus, žili bok po boku v jižní Africe, i když krátce. Zřejmě se jednalo o přechodné období, tedy dobu těsně předtím, než Australopithecus zanikl a Homo erectus právě začínal svou téměř 2 miliony let dlouhou rezidenci na Zemi. Autoři dospěli k závěru, že tvrdá konkurence s druhy Homo erectus a Paranthropus nakonec vedla k zániku druhu Australopithecus. Dále čtěte: Byla nalezena nejstarší lidská DNA. V osm set tisíc let starém zubu kanibala.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Budoucí britské stíhačky budou mít přelomový digitální systém, který paradoxně otestuje cestovní...

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Zavřít reklamu