Dva miliony let stará rozbitá lebka dítěte změnila dějiny. Homo erectus žil dříve, než se myslelo
V prastaré jeskyni v Jihoafrické republice našli paleontologové důkazy, že tři nejstarší známí příbuzní lidstva žili na stejném místě ve stejnou dobu.
Tehdy to bylo zhruba před 2 miliony let a místem byla část sítě vápencových jeskyní poblíž Johannesburgu, která je také známa jako kolébka lidstva.
Jeskyně plné lidské historie
Pravěké jeskyně obsahují některé z nejstarších fosilií archaických lidí. Vědci objevili na místě více než 900 fosilií homininů, včetně téměř kompletní kostry 3 miliony let starého Australopithecus africanus - lidského předka, který žil před 3,3 miliony až 2 miliony let, a také jediných existujících fosilií Paranthropus robustus, předka, který ale přímo nesouvisel s moderními lidmi, kteří žili zhruba před 2 miliony až 1,2 miliony let.
Nyní to navíc vypadá, že vědci, kteří kopají v jeskyních, našli nejstarší fragment lebky Homo erectus, který kdy byl nalezen. Stáří lebky je odhadováno na asi 2 miliony let, je tedy o několik stovek tisíc let starší než kterákoli dosud nalezená fosilie Homo erectus.
Homo erectus žil dříve, než se myslelo
"Věk fosilie ukazuje, že Homo erectus existoval o 150 000 až 200 000 let dříve, než se dosud myslelo," uvedl Andy Herries, vedoucí oddělení archeologie a historie na La Trobe University v Austrálii. "Můžeme nyní říci, že Homo erectus sdílel krajinu s druhy Paranthropus a Australopithecus."
Homo erectus je považován za přímého předka moderních lidí (Homo sapiens), tento druh vymizel zhruba před 110 000 lety. Je to první druh v našem rodokmenu, který má lidské proporce a první, který se objevil mimo Afriku. Předpokládá se, že tento druh migroval z Afriky zhruba před 1,85 miliony let.
Nový nález naznačuje, že všechny tři druhy, tedy Homo erectus, Australopithecus a Paranthropus, žili bok po boku v jižní Africe, i když krátce. Zřejmě se jednalo o přechodné období, tedy dobu těsně předtím, než Australopithecus zanikl a Homo erectus právě začínal svou téměř 2 miliony let dlouhou rezidenci na Zemi. Autoři dospěli k závěru, že tvrdá konkurence s druhy Homo erectus a Paranthropus nakonec vedla k zániku druhu Australopithecus. Dále čtěte: Byla nalezena nejstarší lidská DNA. V osm set tisíc let starém zubu kanibala.