Mezinárodní vesmírná stanice nevydrží věčně. Pravděpodobně brzy shoří

 Vesmír 
09. listopadu 2020 08:41 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Konec ISS je zatím plánovaný na rok 2028 Pixabay
Trvalo řadu let vybudouvat Mezinárodní vesmírnou stanici. A nyní je to jen už otázka času, kdy skončí.

Přesně 20 let je obrovská laboratoř na oběžné dráze neustále domovem lidí. Ale stejně jako my ostatní, i Mezinárodní vesmírná stanice stárne. A nemůže zůstat na oběžné dráze sama donekonečna. Potřebuje pravidelnou podporu a palivo a pokud něco z toho selže, dříve nebo později tato vesmírná laboratoř padne.

Funkční bude stanice už jen několik let

Prozatím budou servisní a zásobovací lety na ISS pokračovat minimálně do roku 2024. A vzhledem k mezinárodní povaze stanice, kdy se jedná o partnerství mezi USA, Ruskem, Kanadou, Japonskem a zúčastněnými národy Evropské kosmické agentury, rozhodnutí o jejím konci bude vždy založeno jak na technickém, tak politickém rozhodnutí.

"I když je provoz ISS v současné době schválen do prosince 2024 vládami mezinárodních partnerů, z technického hlediska jsme povolili ISS létat do konce roku 2028,“ uvedli představitelé NASA. "Naše analýza navíc nezjistila žádné problémy, které by nám v případě potřeby zabránily v pokračování i po tomto datu.“

Ale jednoho dne přijde její čas. Zařízení stárne a je vystaveno stálému riziku poškození od kosmického odpadu a mikrometeoritů. Pokud nepůjde do důchodu plánovaně, nebezpečné věci z vesmíru ji nakonec stejně zničí.

Případný osud vesmírné stanice byl vždy tak trochu noční můrou jak pro NASA, tak pro Roscosmos.

Jak ISS skončí?

Jedním z hlavních hlasů je Poradní panel pro leteckou bezpečnost NASA. Tento panel již nejméně deset let vyvolává obavy z toho, jak ukončit provoz ISS.

"Panel pokračuje v práci na plánované deorbitovací strategii pro ISS a dolaďování některých formulací v souvisejícím programovém dokumentu vesmírné stanice,“ uvedl člen panelu David West. "Budeme i nadále sledovat pokrok při dosahování dohody o strategii všemi stranami. NASA aktivně spolupracuje s celým partnerstvím Mezinárodní vesmírné stanice na plánech bezpečně deorbitovat vesmírnou stanici na konci její životnosti,“ potvrdila NASA.

Horším scénářem je nějaká vážná technická porucha nebo narušení stanice vesmírným odpadem či malým meteoritem. V takovém případě by ISS spadla na Zemi. S hmotností asi 400 tun je vesmírná stanice zdaleka nejtěžším člověkem vyrobeným objektem, jaký kdy obíhal Zemi. Čím větší je předmět, tím menší je pravděpodobnost, že atmosféra bude schopna ho úplně spálit.

Proto je deorbitování stanice logicky tou lepší možností, ovšem technicky náročnou. Stanice by potřebovala pomoc od vesmírných lodí, aby snížila svoji nadmořskou výšku. Tyto pečlivě načasované kroky by vmanévrovaly stanici níže pouze v jednom bodě na její oběžné dráze, což by umožnilo předvídatelnější opětovný vstup a umožnilo manažerům nasměrovat dopad trosek do řídce obydlené oblasti Tichého oceánu. Zbytek je na destruktivní síle zemské atmosféry. Tato strategie má ovšem také svá rizika. Pokud se něco pokazí, nad ISS Země ztratí kontrolu.

Ať tak či tak, už dnes je jasné, že něco tak fantastického, jako je ISS, shoří v atmosféře v horizontu několika let. Dále čtěte: Nová zpráva naznačuje, že asteroid s egyptským jménem by mohl v roce 2068 zasáhnout Zemi.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná