Najděte na tomto úchvatném snímku vozítko, které v polovině února přistálo na Marsu

 Vesmír 
09. března 2021 06:30 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Na fotografii je i padák, tepelný štít a další komponenty z přistání ESA
V polovině února úspěšně na Marsu přistálo vozítko Perseverance, jehož nervy drásající přistání sledovaly u televizních obrazovek miliony lidí.

V následujících hodinách a dnech po přistání vozítko poslalo první fotografie Marsu, včetně těch z vlastního přistávacího manévru. Nejnovější fotky pocházejí z programu Trace Gas Orbiter (TGO), který je součástí programu ESA-Roscosmos ExoMars.

Najdete na fotce Perseverance?

Ze svého výhodného bodu, vysoko nad marťanskou oblohou, zachytil TGO Perseverance v kráteru Jezero a získal snímky, které ukazují rover a další prvky odpadnuvší z přistávacího modulu.

Od roku 2016 TGO obíhá kolem Marsu a shromažďuje důležité údaje o složení jeho atmosféry. Konkrétně TGO hledá stopy atmosférického metanu a dalších plynů, které by mohly být výsledkem geologické nebo biologické aktivity. Tato mise je součástí velkého úsilí o určení, zda život na Marsu existoval před miliardami let (a zda stále existuje).

Orbiter navíc provádí další důležité vědecké operace, jako je předávání dat z robotických misí na povrchu a získávání snímků Marsu a okolního vesmíru.

23. února TGO využilo své oběžné dráhy k pořizování snímků pomocí barevného a stereofonního zobrazovacího systému (CaSSIS), který zachytil rover Perseverance, stejně jako jeho padák, tepelný štít a další prvky ze sestupové fáze do kráteru Jezero.

Vozítko v oblasti kráteru Jezero stráví několik let

Na prvním obrázku jsou prvky vozítka rozeznatelné jako série tmavých a jasných pixelů, které jsou označeny na druhém zvětšeném obrázku.

Jak vidíte, sestupový modul a tepelný štít jsou tmavé skvrny rozmístěné kolem dvou menších kráterů, zatímco padák a zadní plášť jsou viditelně světlé skvrny v těsné vzájemné blízkosti. Samotný rover Perseverance, blízko středu dole, je relativně slabě viditelný u malého hřebene vedoucího z jednoho kráteru.

Tady Perseverance stráví další dva roky (které se pravděpodobně prodlouží) hledáním známek minulého mikrobiálního života.

Na základě jeho vlastností, mezi něž patří zachovaná delta řeky a sedimentární ložiska bohatá na jíl, je známo, že kráter Jezero před miliardami let hostil stojící vodní útvar. Z tohoto důvodu byl vybrán jako místo přistání mise, protože se věří, že je dobrým místem k nalezení důkazů o minulém životě.

Vozítko povede také ambiciózní a bezprecedentní operaci, při které shromáždí vzorky marťanských hornin a půdy a odloží je do mezipaměti. Ty budou na Zemi vráceny samostatnou misí ESA-NASA Mars Sample Return, která se bude skládat z přistávacího modulu, roveru (k získání vzorků) a malého odpalovacího zařízení (k jejich vypuštění na oběžnou dráhu). Jakmile tam budou, orbiter je vyzvedne a přiveze na Zemi k analýze.

Mezitím bude Trace Gas Orbiter nadále obíhat kolem Marsu a provádět vlastní vědecké operace se zaměřením na analýzu atmosféry Marsu a hledání plynů, které směřují k minulému (nebo současnému) životu.

Nedávno orbiter detekoval stopy plynného chlorovodíku opouštějícího atmosféru planety, což naznačuje, že tato sůl existuje na povrchu. Na Zemi byl tento proces pozorován u solí chloridu sodného, kde se slaná voda odpařuje z našich oceánů a je silným větrem tlačena do horních vrstev atmosféry. TGO také monitorovala vodní páru opouštějící marťanskou atmosféru a unikající do vesmíru. Společně tato zjištění poskytla nová vodítka o tom, kam unikla hojná povrchová voda, kterou Mars před miliardami let měl. Dále čtěte: Dechberoucí obrázek z Havaje ukazuje hned dva vzácné jevy noční oblohy.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město