Strach z komunikace mužů se ženami bude snad brzy minulostí

Strach z komunikace mužů se ženami bude snad brzy minulostí
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
07. listopadu 2017 10:54 / Shutterstock
  19   1
Vědci popsali účinky hormonu, který je schopen odstranit u mužů úzkost a strach při komunikaci se ženami. Jmenuje se kisspeptin a jeho testování proběhlo na myších samcích.

Výzkum se zabýval vlivem hormonů na sexuální a sociální chování. Vědci studovali zvýšené účinky kisspeptinu u myších samců metodou zvanou DREADDs (Designer Receptors Exclusively Activated by Designer Drugs). Cíleně injekčními stříkačkami stimulovali u myších samců neurony reagující na kisspeptin. Jakmile byly aktivovány, samečci déle a intenzivněji "pronásledovali" samičky a byli méně "nervózní".

Na základě experimentů došli výzkumníci k závěru, že kisspeptin je odpovědný za koordinaci mužského chování tak, aby maximalizoval potenciální možnost sexuálního kontaktu. V této podobě byl výsledek prezentován na výroční konferenci Endokrinologické společnosti. Zda by hormon měl stejné účinky i u myších samiček, vědci v tuho chvíli neřešili.

„Manipulovali jsme s kisspeptinovou signalizací v amygdale pomocí chemogenetické techniky," vysvětlil vedoucí výzkumník Daniel Adekunbi. Mužská úzkost bývá často spojena se sexuální dysfunkcí. „Z předchozích studií tak můžeme předpokládat, že kisspeptin by mohl pomoci jako terapeutické činidlo při léčbě reprodukčních obtíží a nezájmu o sex," řekl dále.

Amygdala hraje hlavní roli ve formování a uchování paměťových stop spojených s emočními prožitky s emocionálním zabarvením. Významně ovlivňuje chování při strachu, radosti. Nachází se ve střední části spánkového laloku. Její funkce byla poprvé popsána již v roce 1888 výzkumem provedeným na primátech. Tento výzkum odhalil její vliv na sociální a emocionální chování jedince. 

◼ redakce
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Svět fotografie se pomalu, ale jistě přesouvá od zrcadlovek k bezzrcadlovkám

Dům a zahrada

Vypěstujte si nádherné lilie doma v květináči

Cestování

Malá, ale nesmírně krásná. Poznejte vavřínovou perlu Atlantiku

Zavřít reklamu