Úžasné! Vědci objevili nový druh orangutanů. Mají šanci na přežití?

Nový druh orangutanů byl objeven na Sumatře
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
06. listopadu 2017 17:10 / Shutterstock
  1   0
Vědcům se podařilo na indonézském ostrově Sumatra identifikovat nový druh velkých lidoopů, Pongo tapanuliensis nebo Tapanuli orangutan, ale už teď pochybují o jeho přežití.

"Je neuvěřitelně vzrušující popsat nový druh lidoopů," řekl Serge Wich, profesor biologie primátů na univerzitě John Moores v Liverpoolu a spoluautor výzkumu.

Zároveň podle něj bylo velkým překvapením objevit tak odlišnou populaci vzhledem k tomu, že sumaterští orangutani žijí pouhých 100 km daleko. Existují ovšem oprávněné pochybnosti o přežití tohoto nového druhu. V oblasti zhruba 1000 km2 spočítali méně než 800 jedinců, což z něj činí druh velké opice s nejmenším počtem kusů.

"Je to znepokojivé, že tento druh je ohrožen - žije v oblasti lovu, nachází se tu zlatý důl a plánuje se tady výstavba nové vodní elektrárny," řekl Wich.

Autoři studie se zabývali charakteristikami živých jedinců. Uvedli, že tento druh orangutanů se od ostatních liší genetickými znaky, zubními rozdíly, mají jinak zbarvenou srst. Tým dále porovnával lebku a čelisti s 33 dalšími dospělými mužskými orangutany, kteří se nacházejí ve sbírkách deseti institucí po celém světě, a odhalil řadu rozdílů, včetně toho, že lebka samce Tapanuli je menší než lebka jedinců ostatních druhů. Studie byla zveřejněna v časopise Current Biology.

Orangutan v indonéštině a malajštině znamená "osoba z lesa" a je největším stromovým savcem na světě. Orangutani jsou přizpůsobeni k tomu, aby žili ve stromech, přičemž jejich paže jsou delší než jejich nohy. Žijí mnohem osaměleji než ostatní lidoopi, spí a jedí ovoce v lesním baldachýnu a houpají se z větve na větev.

Patří mezi velké lidoopy - do skupiny, která zahrnuje i lidi, gorily, šimpanzy a bonoby - orangutani jsou naši vzdálenější příbuzní. Od roku 2001 byly uznány dva odlišné druhy: orangutani Bornean (Pongo pygmaeus) a Sumatran (Pongo abelii). Teď se zdá, že je, alespoň zatím, na světě třetí.

Tereza Marková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu