Pomocí starých dat z teleskopu našli vědci neznámé planety. Jedna je podobná Zemi

Vědci objevili dvacet nových exoplanet pomocí starých dat z Keplerova teleskopu.
 Vesmír 
03. listopadu 2017 08:45 / Shutterstock
  3   1
Vesmírný teleskop Kepler, který snímá oblohu již osmým rokem, má za sebou spoustu neuvěřitelných objevů. Nyní výzkumníci odhalili jeden z jeho nejzajímavějších záznamů z obrovského množství dat, které za tu dobu nastřádal.

Astronomové, kteří procházejí starší záznamy dat z Keplerova teleskopu, učinili skvělý objev, když našli 20 nových exoplanet, které se velmi pravděpodobně nacházejí uvnitř obytné zóny kolem jejich hvězd. Jedna z nich má dokonce velmi podobnou oběžnou dráhu jako naše Země.

Novou studii zveřejnil minulý týden tým mezinárodních výzkumníků, který analyzuje obrovské množství dat, jenž Kepler za dobu své působnosti nasbíral. Všechny planety nejsou ještě zcela potvrzeny, kvůli některým chybám, které byly v záznamech objeveny. Vědci jsou však o jejich existenci přesvědčeni a hovoří také o tom, že většina z nich by se měla nacházet v takzvané obyvatelné zóně.

Jedna z planet s pracovním názvem KOI-7923.01 má velice podobnou oběžnou dráhu, jako má naše Země kolem Slunce a je asi nejžhavějším adeptem na výskyt vody v kapalném stavu, a tedy i možnosti, že na ní existuje nějaká forma života.

Hvězda nové planety je sice mnohem chladnější, než je naše Slunce, ale vzhledem k jejímu umístění je pravděpodobné, že byť tento svět bude mrazivý, bude stále dostatečně teplý na to, aby na něm mohl život existovat. Velkou zajímavostí, která podtrhuje podobnost s naší planetou, je také fakt, že její rok trvá 395 dnů. K bližšímu potvrzení všech teoretických světů bude však stále potřeba podrobnější výzkum.

Evidence a výzkum exoplanet je podle astronomů pro přežití lidstva v dlouhodobém měřítku doslova životně důležité. Jednoho dne se totiž může stát, že by nás naše rodná planeta nebo naše mateřská hvězda mohly přimět k tomu, abychom hledali domov jinde. Vědci jsou si dokonce jisti, že tato situace jednou nastane, otázkou pouze zůstává, kdy to bude.

Asi nejbližším vesmírným projektem v budoucích desetiletích bude v tomto směru pravděpodobně pokus o kolonizaci Marsu. O plánech NASA, které se týkají vyslání člověka na povrch rudé planety a některých trhlinách, které je již nyní provázejí, jsme psali zde.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu