Vědci nahlédli do života podivného jeskynního tvora. Nedostatek energie ho nutí zůstat nehnutě celé roky

Macarát jeskynní je velice pozoruhodný živočich
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
12. února 2020 16:40 / Internet
  0   0
Ve světě zvířat je za symbol pomalosti považován lenochod, ale existují také tvorové, proti kterým je stále hyperaktivním živočichem. Jedním z takových zvířat je například macarát jeskynní, který má tak málo energie, že zůstává na jednom místě třeba celý týden.

Vědcům se podařilo nahlédnout do žiota slepého obojživelníka macaráta jeskynního, který jak naznačuje jeho název, obývá temná prostředí jeskynních systémů. Tento tvor žije v prostředí, kam se dostane jen velice málo potravy a téměř žádný sluneční svit, a proto má k dispozici jen velice málo energie.

Vědecký tým tyto živočichy zkoumal v jeskyních v Bosně a Hercegovině, kde se nachází velká populace macaráta. Vědci během výzkumu například zjistili, že jeden z pozorovaných tvorů se nepohnul z místa celých dlouhých sedm let.

Tito obojživelníci totiž nemají opravdu kam spěchat jelikož se dožívají až sta let a nemají žádné přirozené predátory. Tyto tvory vědci dosud zkoumali jen v laboratoři, ale o jejich životě v přirozeném prostředí toho bylo známo jen velice málo.

Absence znalostí z jejich života byla také způsobena tím, že je velice těžké je sledovat. Vědci se tak museli během výzkumu potápět do jeskynních lagun, kde macaráti žijí. Během ponorů zjistili, že více než polovina z tvorů se za sedm let zkoumání pohnula o méně než deset metrů.

Výjimkou ale byli také dva jedinci, kteří za 230 dní překonali vzdálenost 38 metrů a další se naopak za 2569 dní nepohnul ani o centimetr. Vědci netuší příčinu tohoto „líného“ chování, ale domnívají se, že živočich takto šetří energii z důvodu nedostatku potravy. Bez příjmu potravy tento tvor dokáže přežít celé roky a čeká, dokud se jeho kořist nedostane dost blízko. Kvůli životu v temném prostředí je macarát slepý, ale má velice dobře vyvinutý čich a sluch. Dále čtěte: (V Rudém moři narazíte na živočichy jako z hororu).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americké letectvo udělalo zásadní krok směrem k budoucnosti. Umělá inteligence poprvé sama letěla bojovým...

Dům a zahrada

Ochraňte rostliny před mšicemi. Zlikvidujte škůdce přírodní cestou

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu