Jeskynní potápěči pod vodou objevili děsivý hrob starověké ženy s deformovanou lebkou

Potápěči našli pravděpodobně nejstarší ženu, která žila v oblasti Yucatánu
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Objevy 
07. února 2020 07:16 / Museum of the Desert of Coahuila
  130   1
Lebka ženy měla tři zranění, pravděpodobně způsobená tvrdým předmětem, a také promáčknutí, možná následkem nemoci podobné syfilisu.

Jeskynní potápěči objevili děsivý podvodní hrob starověké ženy s deformovanou lebkou, která žila na poloostrově Yucatán nejméně před 9 900 lety. Stala se tak jednou z nejstarších známých obyvatelek dnešního Mexika.

Lebka ženy měla tři různá zranění, což naznačuje, že ji něco tvrdého zasáhlo a zlomilo jí lebeční kost. Nová studie také zjistila, že její lebka byla pokryta kráterovitými deformacemi, lézemi, které vypadají, jako by byly způsobené bakteriálním onemocněním příbuznému syfilis.

Mezinárodní tým začal pracovat na analýze záhadné kostry přezdívané Chan Hol 3. Zatímco kostra je pouze asi jen ze 30 % úplná, vědci dokázali rozeznat, že patří ženě, která měřila 1,64 m a bylo jí asi 30 let, když zemřela.

Co se ženě stalo?

Tři zranění na lebce ženy naznačují, že zemřela násilnou smrtí. Co je ale nejasné, je to, co způsobilo promáčknutí a deformace podobné malým kráterům. Možná měla treponémskou peritonitidu, bakteriální chorobu spojenou se syfilisem. Pokud by tomu tak bylo, měla by na hlavě zanícené oblasti, kde by infekce byla velmi bolestivá na dotek.

Nebo možná měla žena těžký zánět kostí nebo periostitidu, zanícené periosteum, tedy ojivovou tkáň, která obklopuje kost.

Hloubková kraniální analýza 452 lebek odebraných z 10 různých raných amerických populací ukázala, že starověcí obyvatelé z Yucatánu měli lebky, které byly odlišné od ostatních míst lokací. Tato žena měla evidentně o něco užší tvář než ostatní starověcí lidé v dnešním Mexiku.

Ve skutečnosti to naznačuje, že na konci poslední doby ledové žili v dnešním Mexiku alespoň dvě různé skupiny lidí.

Navíc všechny lebky nalezené v jeskyni Tulum, včetně lebky nově objevené ženy, měly v zubech dutiny. To naznačuje, že tato populace měla stravu s vysokým obsahem cukru, pravděpodobně z hlíz a ovoce, ze sladkých kaktusů nebo medu od původních včel. Naproti tomu jiné populace raných Američanů neměly tak zkažené zuby, což naznačuje, že tito lidé pravděpodobně naopak jedli tvrdá jídla s nízkým obsahem cukru.

Tyto zubní a lebeční rozdíly naznačují, že osadníci Yucatánu vytvořili skupinu, která byla izolována od lovců a sběratelů, kteří na konci pleistocénu obývali centrální Mexiko. Obě skupiny se musely velmi lišit v aspektu a kultuře. Zatímco skupiny ze středního Mexika byli vysocí a dobří lovci s komplikovanými kamennými nástroji, lidé Yucatánu byli malí a dodnes po nich nebyl nalezen jediný kamenný nástroj.

Datování ženských pozůstatků se ukázalo jako náročné vzhledem k tomu, že její kolagen se dávno rozpadl v podvodní jeskyni. Za zmínku stojí, že jeskyně byla pravděpodobně nad vodou, když žena zemřela. Vědci se proto podívali na izotopy uranu a thoria v ženských prstech.

I když tato metoda není zlatým standardem pro randění s lidskými pozůstatky, pomáhá vědcům přiblížit se skutečnému datu. Nyní plánují prozkoumat nalezenou lebku a kosti pomocí CT, aby se dozvěděli ještě víc. Každopádně žena zjevně žila na konci poslední doby ledové. Dále čtěte: Nejstarší střeva, která kdy byla nalezena, mohou odhalit identitu tajemného stvoření.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Co by se mělo stát s našimi digitálními daty po naší smrti? To zatím nikdo neví

Dům a zahrada

Čistí, leští, zbavuje skvrn a odpuzuje prach. Poznejte nepoznané vlastnosti obyčejného glycerinu

Cestování

Dovolenkové ráje se otevírají. Kde vás přivítají s otevřenou náručí a kde vás čekají problémy

Zavřít reklamu