Záhadná anomálie pod africkým kontinentem výrazně oslabuje magnetické pole Země

Magnetosféra je značně nerovnoměrná a vědci mají obavy
 Země a Příroda 
09. března 2018 09:34 / Shutterstock
  59   7
Zemské magnetické pole je podle nejnovějšího výzkumu výrazně oslabeno. Podle odborníků je tato porucha součástí tisíce let trvajících změn pod africkým kontinentem. V krajním případě hrozí přepólování naší planety.

Magnetické pole Země je rovnoměrné podobně jako vnitřek planety. Vědci se v poslední době zaměřují na oblast jižní Afriky, která vykazuje známky toho, že může již brzy dojít k přepólovaní Země. V této oblasti je totiž roztavené železné jádro velice blízko zemskému plášti.

Rozsáhlá oblast afrického kontinentu se také překrývá s takzvanou South Atlantic Anomaly, která se vyznačuje podivným chováním Van Allenových pásů. V této obrovské oblasti, jež sahá od Chille až po Zimbabwe, ztrácí Van Allenovy pásy svou sílu.

Odborníci také již v minulosti zaznamenali, že oblast negativně ovlivňuje práci satelitů a vesmírných pozorovacích systémů, protože v těchto místech proniká na naši planetu velké množství kosmického záření. Například Hubbleův vesmírný teleskop nad touto oblastí nepracuje a v odborných kruzích je často označována za vesmírný Bermudský trojúhelník.

Společnost SpaceX v roce 2012 zaznamenala poruchu na kapsli Dragon, které bylo nutné restartovat systémy. Japonci dokonce udávají, že tato anomálie může za nekontrolovatelné roztočení a konečnou destrukci satelitu Hitomi.

Podle vědeckých měření a historických dat, kterých experti bohužel nemají mnoho, magnetické pole Země v oblasti South Atlantic Anomaly během uplynulých 160 let výrazně zesláblo. Podle analytických modelů může jít o první fázi procesu, jehož výsledkem bude prohození magnetických pólů. Pokud se tento scénář naplní, v magnetickém poli Země nastane naprostý chaos.

V dávných dobách by přepólování nepředstavovalo výrazný problém, ale v dnešním digitálním věku by to znamenalo opravdovou katastrofu. Fungovat by tak například přestaly všechny navigační systémy, citlivá elektronická zařízení by vykazovala nepředvídatelné chyby a s největší pravděpodobností by byla ochromena také satelitní komunikace na oběžné dráze.

Ohroženo by mohlo být také zdraví lidí, protože by na naši planetu dopadalo velké množství kosmického záření. Nutno ovšem říci, že všechny tyto předpovědi se zakládají pouze na odhadech a reálnou situaci na Zemi předpovědět nikdo nedokáže. Podle některých vědců se jedná o přirozené procesy na Zemi, které probíhají již miliony let, podobně jako formování superkontinentů a mnoha dalších zemských aktivit (čtěte: Vyplní se předpověď vědců? Na Zemi se formuje nový superkontinent).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americké letectvo udělalo zásadní krok směrem k budoucnosti. Umělá inteligence poprvé sama letěla bojovým...

Dům a zahrada

Ochraňte rostliny před mšicemi. Zlikvidujte škůdce přírodní cestou

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu