Stačilo sto let a polovina alpských ledovců je pryč. Glaciologové varují, že tento neblahý trend pokračuje!
Glaciologové varují, že tání ledovců v Alpách je extrémní. Během posledních 100 let totiž roztálo přibližně padesát procent všech alpských ledovců, a tento neblahý trend i nadále pokračuje.
V budoucnu by tak mohlo v Alpách zbýt pouze 20 - 30 procent všech ledovců, protože všechny ledovce v nadmořské výšce do 3500 metrů během příštích třiceti let roztají. Tání ledovců se přitom nejvíce projevilo od roku 1990.
Vědecké sondy v ledovcích v Grónsku a Antarktidě naznačují, že v posledním století přibýval oxid uhličitý v atmosféře mnohem více, než v uplynulých osmi tisících letech, přičemž největší nárůst vědci zaznamenali od 80. let minulého století.
Vědci mají za to, že pokud se globální růst oxidu uhličitého v atmosféře nepodaří včas zastavit, alpské ledovce v jejich východní a střední části navždy zmizí. Tání se však zdaleka netýká pouze Alp, ale zasahuje prakticky všechna horská pásma na světě.
„Země jako Peru, Chile a Indie se ohledně zásobování vodou spoléhají na horské ledovce a mohly by se dočkat problémů. Tání permafrostu totiž může uvolnit nezměrné množství metanu, který výrazně přispívá ke skleníkovému efektu,“ upozornil italský glaciolog Renato Colucci. Dále čtěte: Největší ledovec světa se podle satelitních snímků dal do pohybu.