Vědci zjistili, že nedopalky cigaret v přírodě poškozují rostliny
Cigaretové nedopalky jsou dnes prakticky nejrozšířenějším typem odpadu na naší planetě. Najít je lze prakticky všude, kde se pohybují lidé, ale vědci nyní zjistili, že tato tolerovaná forma odpadu v přírodě škodí rostlinám.
Každoročně lidé odhodí odhadem 4,5 bilionu nedopalků a ty mají v přírodě negativní vliv na růst rostlin. Cigaretové filtry jsou totiž vyrobeny z umělého vlákna, které se v přírodě rozkládá desítky let.
Výzkumníci proto využili jednoduchý experiment, aby zjistili, jaký vliv mají nedopalky na přírodu. Nepoužité filtry a nedokouřenou cigaretu i vykouřené nedopalky ponechali v květináčích s čerstvě zasazenou trávou.
Šance rostlin na vyklíčení byly nižší, než když v jejich blízkosti nedopalky nebyly. V případě jetele se šance snížily téměř o třicet procent, u trávy o deset. Nedopalky ovlivnily také délku stonku. Stonky jetele byly kratší o necelých třicet procent, stonky trávy o třináct.
„Přestože nedopalky běžně vídáte pohozené na ulicích po celém světě, naše studie je první, která ukázala jejich vliv na rostliny,“ uvedla hlavní autorka Dannielle Greenová z britské Univerzity Anglia Ruskin v Cambridgi. Dále čtěte: (Unikátní objev, který může vyřešit jeden z největších problémů světa).