Krátký život největšího motýla světa. Proč po týdnu života umírá?
Tento krásný motýl však žije jen 1 – 2 týdny a pak uhyne.
Něco o něm
Atlas velký (Attacus atlas) je motýl z čeledi martináčovitých (Saturniidae). Jeho domovem jsou tropické a subtropické lesy jihovýchodní Asie. Jméno vzniklo buď v souvislosti s jeho kresbami na křídlech (připomínají svět), nebo po obrovi z řecké mytologie (Atlasovi).
Celou plochu křídel má až 400 cm2 velkou. Díky této obrovské ploše je někdy právě on považován za největšího motýla na světě. Samičky jsou o poznání větší a těžší než samečci.
V Indii se motýli chovají hlavně pro hedvábí. Jejich vlákno se nazývá fagara, je odolné, má hnědou barvu a je podobné vlně. Produkce jejich hedvábí je však o poznání menší než u bource morušového.
Krátký život motýla
Samička naklade až 400 vajíček. Líhnutí motýla trvá přibližně půl roku, housenka se vyklube během 1 - 2 týdnů. Zhruba 2 měsíce se housenky jen krmí a rostou, mohou vyrůst až do délky 11,5 a šířky 2,5 cm. Poté plete 7 – 8 cm dlouhý kokon, který je k větvičce přilepen pomocí hedvábí. Zde se housenka vyvíjí asi čtyři týdny.
Nakonec z kukly vylétá hotový motýl. Po vylíhnutí jsou však motýli slabí. Dospělí jedinci nemají plně vyvinuté ústrojí k přijímání potravy, proto vůbec nejedí a žijí jen z tukových zásob vytvořených během larvální fáze. Kvůli tomu žijí pouze jeden až dva týdny, během nichž je jejich hlavním úkolem najít si partnera a spářit se.
Sameček se od samiček odlišuje menší velikostí, zúženými křídly a většími a huňatějšími tykadly. Po oplodnění samička naklade vajíčka na spodní stranu listu hostitelské rostliny a koloběh jejich života se opakuje. Dále čtěte: Záplavy ve světě: Kde přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst?.