Stovky let o nich nikdo nevěděl. Utajenou populaci ledních medvědů objevili v Grónsku v místech, kde by žít vůbec neměla

 Země a Příroda 
24. června 2022 07:51 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Medvědi od grónských fjordů jsou asi 200 let stará populace Unsplash
Už dlouho se mluví o tom, že lední medvědi jsou stále více ohroženým druhem, samozřejmě v souvislosti s oteplováním a táním ledovců. Jsou ale medvědi, kteří si s tím zatím dokáží poradit. V Grónsku byla objevena jedna taková a dosud utajená populace ledních medvědů.

Lední medvědi, kteří potřebují ledové kry k lovu a získávání potravy, žijí v Grónsku na místě, kde by vůbec být neměli. Usídlili se u tamních fjordů, respektive u jejich zátok. Tam naráží led na skály fjordů, díky tomu se rozpadá na menší části a medvědi jich pak využívají k lovu.

O téhle šikovné populaci ledních medvědů nikdo dosud nevěděl a je to malá naděje i pro další populace, které ve svých obvyklých teritoriích přicházejí o ledovcové kry. Přesto ale odborníci tvrdí, že to není žádná výhra. Takové možnosti totiž ostatní populace ledních medvědů nemají a je tedy velkou otázkou, co s nimi s postupujícím oteplováním bude dál.

A proč byla tato populace ledních medvědů od grónských fjordů dosud utajená? Vlastně šlo o takovou chybu při monitorování a sčítání medvědích populací v oblasti polárního kruhu. Vědci jich napočítali celkem 19, ale nakonec se ukázalo, že medvědy od fjordů mylně započítali do jedné větší populace. Proto vše přezkoumali a provedli dokonce i genetický výzkum, který jim potvrdil, že se lední medvědi od fjordů geneticky liší od svých sousedů.

To znamená jediné. V oblasti polárního kruhu nežije 19, ale 20 populací ledních medvědů. Ta od fjordů čítá asi 300 členů a co víc, genetické údajně jasně mluví o tom, že tato populace je stará zhruba 200 let. Tedy dvě století o těchto medvědech vlastně nikdo nevěděl.

Pomůže tedy nějak objevení této dosud utajené populace? Nijak zvlášť. Existují studie, které tvrdí, že zhruba 36 tisícům ledních medvědů, kteří v současné době na planetě žijí, hrozí reálně vyhynutí do konce našeho století. A to zas není nijak daleko. Lední medvědi ke svému životu potřebují ledovce a ledové kry, aby mohli lovit. Živí se totiž převážně tuleni a pro lov tuleňů v ledovém moři kry nutně potřebují.

Nejde vůbec o to, že by snad všechny ledovce do konce století roztály, ale o to, že díky oteplování lední medvědi nemusí vydržet hlad, když kvůli tání ledu musí dlouho vydržet bez potravy. Kvůli oteplování totiž v polárních oblastech taje dříve, než kdysi a k tomu všemu ještě později zamrzá. A celou tu dobu medvědi hladoví, protože nemají jak lovit.

Jinými slovy, ledním medvědům hrozí vyhynutí vyhladověním. A to vědci ještě v posledních letech zaznamenali nový trend, kdy se lední medvědi už nemnoží tak rychle, jako tomu bylo před několika desítkami let. Šetří energii a raději se netrmácí dlouhé kilometry, aby našli partnera nebo partnerku. Takže i přes odhalení zajímavé populace ledních medvědů od grónských fjordů to s těmito krásnými zvířaty nevypadá vůbec dobře.

Autorský článek, další zdroj: Live Science

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...