Volání prázdnoty. Vědci zkoumají záhadný stav, při němž přemýšlíme nad vlastní smrtí
Volání prázdnoty je stav, který alespoň jednou v životě zažila většina z nás. Proč nás ale pomyslné dno propasti tolik přitahuje? Na to se již před zhruba devíti lety pokusili odpovědět vědci z Floridské státní univerzity ve své studii publikované v časopise Science Direct, které se zúčastnilo 431 studentů.
Zjistili, že tento stav zažila mezi studenty bez depresí či úzkostných stavů polovina z nich. V případě studentů s psychickými obtížemi to byla celá třičtvrtina z nich. Podobné výsledky přinesla studie z loňského roku publikovaná v magazínu BMC Psychiatry.
Podle této práce provedené na 276 osobách přitahovalo tohle „volání” nejvíce jedince s psychickými problémy, mezi nimi přitom dominovali lidé úzkostliví. V tomto případě ale tento stav zažilo velké zastoupení osob bez psychických problémů.
Obranný mechanismus mozku
Volání prázdnoty se častěji vyskytuje u osob s psychickými problémy, ale nesouvisí s nimi. Odborníci v těchto výzkumech došli k závěrům, že by mohlo jít o špatné výklady varovných signálů v mozku, které nás varují před nebezpečím.
Naše fantazie tyto varovné signály překrucuje či rozvíjí, přičemž u citlivějších osob náchylnějších na různé negativní psychické obtíže je tento efekt znatelnější. Vědci se každopádně shodují v tom, že pokud zažijete volání prázdnoty, neznamená to, že máte duševní problémy. Psali jsme také: Nejčastěji lidé v Česku páchají sebevraždu v pondělí, smutný rekord drží Liberecký kraj.
Zdroj: Live Science.