Kousek Měsíce zdobí pracovnu Joea Bidena. Známe tajemství měsíční skály

 Záhady a tajemství 
05. února 2021 08:18 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Kousek Měsíce zdobí pracovnu Joea Bidena NASA
S nástupem Joea Bidena do Bílého domu prošla rychlou proměnou i legendární Oválná pracovna. Kromě výměny koberce, závěsů či obrazů je ale v jeho pracovně i jedna zvláštnost. Kousek měsíční skály.

Jakmile se to rozkřiklo, všichni chtěli vědět, co je to za kousek a odkud ho Biden vzal. Skrývá se za tím nějaké tajemství?

Kus skály z NASA

Podle dostupných zpráv vybral Biden měsíční vzorek v naději, že by mohl připomenout Američanům ambice a úspěchy dřívějších generací. Vzorek je zapůjčen z Johnsonova vesmírného střediska NASA v Houstonu v Texasu, jak sama vesmírná agentura potvrdila. Jedná se o lunární vzorek 76015 143.

Měsíční historie

Astronauti Harrison "Jack“ Schmitt (jediný geolog, který kdy navštívil Měsíc) a Eugene Cernan ukořistili vzorek 76015 143 během mise Apolla 17, poslední mise na Měsíc s posádkou.

Je trochu pikantní, že Apollo 17 letělo na Měsíc v prosinci 1972, tedy ve stejném měsíci, kdy prezident Biden ztratil svou první manželku Neilii a dceru Naomi při automobilové nehodě.

V letech 1969 až 1972 astronauti misí Apollo shromáždili 382 kilogramů vzorků z povrchu Měsíce. "Každý kousek měsíční horniny, který byl nashromážděn, nám říká něco důležitého o historii Měsíce," říká Noah Petro z NASA.

Schmitt odloupl vzorek 76015 143, tedy ten, který nyní zdobí Oválnou pracovnu, z balvanu na stanici 6, místě na úpatí Severního masivu, hory na severní straně údolí Taurus-Littrow. 3,9 miliardy let starý vzorek, typ horniny nazývaný nárazová tavenina, vypráví katastrofický příběh o posledním velkém dopadu asteroidu na blízkou stranu Měsíce. Podle NASA lze historii vzorku 76015 143 vysledovat po dopadu asteroidu, který vytvořil kráter o průměru 1 145 kilometrů.

Většina lunárních vzorků shromážděných během šesti misí Apollo je pevně uzavřena ve skladovacích kontejnerech v Lunar Sample Laboratory Facility v Johnsonově vesmírném středisku NASA v Houstonu v Texasu. Některé vzorky byly rozděleny na malé kousky nebo nařezány na tenké části a zkoumány ihned po příletu na Zemi. Ostatní zůstanou nedotčeny a uchovány, dokud technologický pokrok nedokáže odhalit ještě více o jejich původu.

Na rozdíl od hornin shromážděných na Zemi jsou vzorky měsíčních hornin extrémně staré. Měsíc, jehož stáří vědci odhadují na nejméně 4,5 miliardy let, je domovem některých z nejstarších skal ve vesmíru. Dále čtěte: Vědci zjistili, proč někteří lidé slyší hlasy mrtvých.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město