Čínský rover vyfotil na odvrácené straně Měsíce tajemný objekt

 Záhady a tajemství 
17. prosince 2021 09:14 / Radek Chlup
  21
📷
3 fotografie v galerii
Yutu-2 bude putovat k objektu dva až tři měsíce Pixabay
Čínský rover Yutu-2 vyfotografoval na odvrácené straně Měsíce něco, co astronomové nazývají „záhadným domem”. Přitom vtipkují o tom, že jde o stavení vybudované mimozemšťany po nouzovém přistání.

Když se pohyboval rover přes kráter Von Kármán, zaznamenal rozmazaný objekt ve tvaru krychle ve vzdálenosti asi 80 metrů. O pozorování informovali vědci z programu Our Space Čínské národní vesmírné agentury (CNSA). 

Tato nepravidelnost v lunární krajině vyčnívá nad jinak monolitickým horizontem. Vedle ní se nachází malý kráter. 

Vysvětlení bude nejspíše nutné 

„Je to stavení vybudované mimozemšťany pro nouzové přistání? Nebo je to průkopnická kosmická loď našich předchůdců určená k průzkumu Měsíce?” žertovali výzkumníci. 

Vysvětlení netypicky vyčnívajícího objektu však nejspíše bude o poznání nudnější. Objekt je pravděpodobně horninou, která byla vymrštěna po nárazu nějakého asteroidu do lunárního povrchu. 

Vědci to ale nebudou vědět jistě, dokud se rover nepřiblíží. Yutu-2 však bude putovat k cíli dva až tři měsíce. Zdá se to jako dlouho, čeká jej ale cesta dva až tři lunární dny a noci. Bude muset být vypnut kvůli možnému přehřátí pod Sluncem a pak vybití kvůli absenci světla. To celou cestu značně protáhne. Psali jsme také: Nemáme důkazy o raném bombardování Měsíce asteroidy, stojí ve studiii

Zdroj: Live Science.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město