Čínský rover vyfotil na odvrácené straně Měsíce tajemný objekt

 Záhady a tajemství 
17. prosince 2021 09:14 / Radek Chlup
  21
📷
3 fotografie v galerii
Yutu-2 bude putovat k objektu dva až tři měsíce Pixabay
Čínský rover Yutu-2 vyfotografoval na odvrácené straně Měsíce něco, co astronomové nazývají „záhadným domem”. Přitom vtipkují o tom, že jde o stavení vybudované mimozemšťany po nouzovém přistání.

Když se pohyboval rover přes kráter Von Kármán, zaznamenal rozmazaný objekt ve tvaru krychle ve vzdálenosti asi 80 metrů. O pozorování informovali vědci z programu Our Space Čínské národní vesmírné agentury (CNSA). 

Tato nepravidelnost v lunární krajině vyčnívá nad jinak monolitickým horizontem. Vedle ní se nachází malý kráter. 

Vysvětlení bude nejspíše nutné 

„Je to stavení vybudované mimozemšťany pro nouzové přistání? Nebo je to průkopnická kosmická loď našich předchůdců určená k průzkumu Měsíce?” žertovali výzkumníci. 

Vysvětlení netypicky vyčnívajícího objektu však nejspíše bude o poznání nudnější. Objekt je pravděpodobně horninou, která byla vymrštěna po nárazu nějakého asteroidu do lunárního povrchu. 

Vědci to ale nebudou vědět jistě, dokud se rover nepřiblíží. Yutu-2 však bude putovat k cíli dva až tři měsíce. Zdá se to jako dlouho, čeká jej ale cesta dva až tři lunární dny a noci. Bude muset být vypnut kvůli možnému přehřátí pod Sluncem a pak vybití kvůli absenci světla. To celou cestu značně protáhne. Psali jsme také: Nemáme důkazy o raném bombardování Měsíce asteroidy, stojí ve studiii

Zdroj: Live Science.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sídlo Elvise Presleyho bylo luxusní a výstřední. Nahlédněte do života krále rock and rollu

Styl

Soňa (40): Nenapadlo mě, že rozvod může vztah zachránit

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu