Překvapivé zjištění. Za pohyb tektonických desek může vesmír. Vědci zjistili, že největší roli hrají Měsíc a Slunce

 Vesmír 
31. ledna 2022 12:37 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Za tím, co se děje pod zemí, může gravitace Depositphotos
V hlubinách Země je asi 20 tektonických desek, jejichž pohyb může za řadu věcí. V první řadě ovlivňují pohyb kontinentů a dále také stojí za vzestupem i pádem horských pásem a oceánských příkopů. A zapomenout nesmíme ani na zemětřesení.

Až donedávna sama věda pracovala s jasnou hypotézou, že za pohyb těchto tektonických desek mohou procesy uvnitř Země. Teď je ale všechno jinak a je jasné, že i za to, co se děje hluboko uvnitř naší planety, může vesmír.

Všemocná gravitace

Vědci nyní v nové studii zjistili, že za pohyb zemských tektonických desek by mohla být zodpovědná souhra gravitačních sil Slunce, Měsíce a Země. Klíčem k hypotéze je barycentrum, což je těžiště obíhající soustavy těles, v tomto případě Země a Měsíce. Je to bod, kolem kterého náš Měsíc ve skutečnosti obíhá a není přímo v centru hmoty naší planety, kterou nazýváme geocentrum. Místo toho se poloha barycentra na Zemi mění v průběhu kalendářního měsíce až o 600 kilometrů, protože oběžná dráha Měsíce kolem Země je eliptická v důsledku gravitace našeho Slunce. 

"Protože oscilující barycentrum leží asi 4 600 kilometrů od geocentra, tangenciální orbitální zrychlení Země a sluneční přitažlivost jsou nevyvážené s výjimkou barycentra,“ říká geofyzička Anne Hofmeister z Washingtonské univerzity v St. Louis. "Teplé, tlusté a silné vnitřní vrstvy planety dokážou odolat těmto namáháním, ale její tenká, studená, křehká litosféra, ve které tektonické desky nacházejí, reaguje lámáním."

Další napětí se přidává, když se Země otáčí kolem své osy a mírně se zplošťuje z dokonalého kulového tvaru. Tím vzniká celkem trojí napětí, tedy z Měsíce, Slunce a samotné Země, ta se spojí a způsobí posun a štěpení tektonických desek.

Horko uvnitř Země také hraje roli

Samozřejmě, že je také důležitý rozpálený vnitřek naší planety. Bez toho by si ani vesmírné gravitační síly s tektonickými deskami neporadily. Ale jsou to právě ony, kdo v podstatě hýbe naší planetou.

Bez Měsíce a posunů, které způsobuje mezi barycentrem a geocentrem, bychom neměli aktivitu tektonických desek, kterou na zemském povrchu nyní máme, tvrdí vědci. Vzhledem k tomu, že gravitační přitažlivost Slunce na Měsíci je 2,2krát větší než přitažlivost Země, bude ale Měsíc během příští miliardy let odtažen od naší planety.

Zdroj: Science Alert, Geo Science World.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...