Sonda DART vyfotila mrazivý snímek kosmické temnoty

 Vesmír 
05. ledna 2022 20:44 / Radek Chlup
  0
📷
2 fotografie v galerii
Sonda DART bude snímat také cílové asteroidy Pixabay
24. listopadu spustila americká agentura NASA misi sondy DART, která má otestovat možnosti planetární obrany proti asteroidům. Kosmická loď ještě předtím pořídila ponurý snímek vesmíru, a to asi 11 světelných sekund od Země.

Cílem sondy DART (Double Asteroid Redirection Test) je náraz do asteroidu Dimorphos. Pokud vše půjde podle plánu, dojde k takovému vychýlení dráhy asteroidu, že budou moci tyto změny měřit zemské teleskopy. 

Dimorphos a jeho binární dvojče Didymos nepředstavují pro Zemi hrozbu. DART je první mise planetární obrany, s jejíž pomocí chtějí vědci otestovat náraz do asteroidu autonomně navigovanou sondou. 

Mrazivý snímek vesmíru 

Snímky vesmíru, které sonda DART pořídila nedaleko Země, zachytila kamerou DRACO (Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera for Optical navigation). Na snímku se nachází křišťálově čisté hvězdy na temném kosmickém pozadí. Lokalita leží poblíž místa, kde se protínají souhvězdí Persea, Berana a Býka. 

DRACO má ještě další úlohu. Bude sice pořizovat snímky cílových asteroidů, ale především má podporovat autonomní naváděcí systém sondy, díky němuž úspěšně narazí do svého cíle. K tomu má dojít 26. září příští rok. Psali jsme také: Sonda New Horizons fotila i odvrácenou stranu Pluta. Až teď ji vědci zveřejnili

Zdroj: Universe Today.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Hubnutí po čtyřicítce. Dejte si pozor na nízký příjem kalorií a další chyby, kvůli kterým ženy často...

Tech

U kvantových počítačů byl právě dosažen významný milník. Pracují s 99procentní přesností

Zavřít reklamu