Neuvěřitelné, jak lékaři dokáží pomocí moderní techniky zachránit zrak

 Věda a Výzkum 
22. prosince 2018 13:20 / Karel Kovka
  0
📷
3 fotografie v galerii
Poškozená rohovka se dá nahradit rohovkou od dárce Shutterstock
Vážné poškození či dokonce ztráta zraku je noční můrou asi každého člověka. A na pomoc očním lékařům by mohla přijít moderní technika.

Rohovka patří mezi nejvýznamnější části oka. Tvoří ji průhledná kopulovitě zakřivená vrstva pokrývající přední část oka. Má tvar terčíku a na svém okraji nazývaném limbus přechází do neprůsvitné vrstvy. Je naprosto čirá a má lesklý povrch. Průhlednost rohovky a její optické vlastnosti umožňují světlu dosáhnout sítnice a vyvolat zrakový vjem.

Základním úkolem rohovky je prostup a lom světla. A stejně jako každá jiná část těla, i rohovka může být postižena různými chorobnými stavy. Onemocnění rohovky může být dědičné, infekční nebo vrozené. Léčba je různá podle druhu onemocnění, ale výjimkou není ani léčba prostřednictvím chirurgického zákroku, kterým je například transplantace rohovky od mrtvého dárce.

A právě zde naráží lékaři na problém stejně tak, jako v jiných oblastech transplantační medicíny. Dárců prostě není dostatek. Na celém světě údajně na transplantaci čeká kolem 10 milionů pacientů. A mnozí se nedočkají a o zrak přijdou. A tak se hledá řešení, jak rohovky od dárců nahradit. O tom, jak kmenové buňky zachraňují zrak, se můžete dočíst zde.

Pomoci by mohly nové technologie, konkrétně 3D tiskárny. Specialistům z Newcastle University se totiž za pomoci 3D tisku podařilo vytvořit první lidské rohovky. V laboratoři v Newcastle University mají k použití připraveny kmenové buňky, které obsahují bioinkoust, který umožní tisknout tkáně. Bioinkoust je směsí alginátových a kolagenových proteinů, který je smíchán tak, aby měl potřebné vlastnosti. Díky tuhosti zvládne držet svůj tvar, na druhou stranu je ale natolik měkký, aby prošel tryskou 3D tiskárny.

Tato struktura tak umožňuje růst buněk rohovky, které jsou odebrány dárci. Během výzkumu se podařilo odborníkům vytisknout rohovku za necelých deset minut. Dobrou zprávou je také, že po týdnu byla životaschopnost buněk 83procentní. Kromě toho je výhodné, že díky skenování očí je možné navrhnout implantáty odpovídajícího tvaru a velikosti, a to individuálně pro každého pacienta.

Horší zprávou pro čekající pacienty je skutečnost, že technologie zatím není stoprocentně odzkoušená a v krátké době použitelná. Testování podle všeho ještě nějakou dobu zabere. Nicméně vědci jsou přesvědčeni, že jsou na správné cestě a umělé rohovky budou v kratším či delším časovém horizontu dostupné pro všechny pacienty.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky