Naděje pro všechny, kdo nesnáší zubaře. Zbaví se konečně lidstvo trápení se zuby?

K zubařům prostě nechodíme rádi
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
17. prosince 2018 11:15 / Shutterstock
  0   0
Známá písnička ze šedesátých let v podání Miloše Kopeckého nám sdělovala, že žralok zuby má jak nože. A není divu. Žralokům zuby dorůstají po celý život, a tak mohou být stále ostré. Člověk bohužel takové štěstí nemá.

Když se nad tím zamyslíme, tak se nemůžeme zbavit dojmu, že matka příroda, v mnohých případech geniální konstruktér, se zrovna v případě lidského chrupu zrovna moc nevyznamenala. Vypadají nám „mlíčňáky“, narostou druhé zuby a s těmi si musíme vystačit už do konce života. Problém je, že mnohdy, přes veškerou péči, si s nimi nevystačíme. A pak nastává martyrium dlouhých sezení v zubařském křesle, bolesti a nemalých finančních nákladů na pořízení zubních protéz nebo implantátů. A tehdy mnohé z nás napadá, proč nám nemohou narůst ještě třetí zuby.
 
Ale vědecký výzkum jde kupředu mílovými kroky, a tak se objevila zpráva, že profesor Jeremy J. Mao z Kolumbijské univerzity v USA přišel na způsob, jak nechat narůst pacientovi nové zuby i poté, kdy mu ty druhé už vypadaly. 

Pan profesor říká, že s jeho novou technologií bude možné „vypěstovat“ třetí zuby v jakémkoli věku. Metoda je založená na pěstování nového zubu přímo v alveolu, tedy zubním lůžku. Zubní lůžka jsou umístěna v alveolární kosti a jejich funkcí je nést zuby a poskytovat jim oporu. Vlastní zubní lůžko je tvořeno tenkou stěnou alveolární kosti.

Vědec postupoval tak, že vyrobil z přírodních materiálů základ zubu a vložil do něj stimulátor růstu. Tento „zárodek zubu“ poté zavedl pokusnému zvířeti do prázdné jamky po zubu. V průměru do dvou měsíců pokusným zvířatům vyrostl z tohoto zárodku zub, který se spojil s okolním vazivem.

Podle této metody se má do čelisti pacienta implantovat forma z kompatibilních polymerů s množstvím kanálků zaplněných látkami, které budou stimulovat růst buněk. Tyto faktory pak umožní vlastním kmenovým buňkám pacienta produkovat tkáň zubu, a to v přesně určeném tvaru tak, že výsledkem je plnohodnotný zub. O bezbolestném způsobu léčení zubních kazů jsme psali zde.

Zkoušená metoda má pochopitelně i své nedostatky. Nedá se totiž aplikovat kdykoli. Existence zubního lůžka je vázána na existenci chrupu. Po ztrátě zubů alveolární výběžek atrofuje a často úplně vymizí. Maovu metodu lze tedy využít pouze v případě, že zubní lůžko ještě existuje.

Nová metoda se nachází ve fázi testování. Zatím není zřejmé například to, zda nenastanou vážné zdravotní komplikace, když takto pěstovaný zub tělo odmítne. I tak se však jeví tento výzkum jako velice nadějný. Máte-li však termín u svého zubaře někdy v dohledné době, pak vám bohužel tato metoda k novému zářivému úsměvu zatím nedopomůže.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Američané při výbuchu jaderné bomby na atolu Bikini neodhadli její sílu a zamořili tak obrovské území

Dům a zahrada

Vyrobte si originální kousky. Jak malovat na sklo a skleničky?

Cestování

Malý slovník udiček, na které lákají hotely své zákazníky. Na hvězdičky se při výběru rozhodně...

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu