Spánek a zdraví. Málo je málo a moc je zase moc. Kde je pravda?
Podle odborníků na tuto oblast lidského konání by měl dospělý člověk spát přibližně šest až osm hodin denně. A není nic nového, že nedostatek spánku lidskému zdraví škodí. Ukazuje se však, že našemu zdraví nemusí prospívat ani přemíra spánku. Spánek delší než osm hodin prý vede k většímu ohrožení onemocněním srdce a cév a tím i k předčasným úmrtím. A dokonce ani mnohými praktikovaný odpolední „šlofíček“ nám prý příliš neprospívá.
Studie, která to tvrdí, se opírala o data od více než 116 tisíc lidí ve věku mezi pětatřiceti a sedmdesáti lety, a to z 21 zemí s různou ekonomickou vyspělostí z celkem sedmi regionů světa – Severní Ameriky a Evropy, Jižní Ameriky, Blízkého východu, Jižní Asie, Jihovýchodní Asie, Číny a Afriky.
Podle následné analýzy pak u lidí, kteří naspali v průměru osm až devět hodin za noc, bylo zvýšené riziko vzniku zmiňovaných zdravotních problémů o 5 % vyšší než u těch, kteří v posteli trávili doporučovaných šest až osm hodin denně. U skupiny osob, kteří spali devět až deset hodin denně, pak tato pravděpodobnost vzrostla o 17 %. A u těch, kteří spali denně deset a více hodin, se riziko zvýšilo až o více než 40 %. Zvýšené riziko ovšem bylo i u skupiny osob, která spala méně než šest hodin.
A větší riziko daných nemocí prý může být i u lidí, kteří si rádi během dne zdřímnou. „Denní spánek byl spojený se zvýšeným rizikem srdečních a cévních mozkových příhod u těch lidí, kteří přes noc spí víc než šest hodin, ale ne u těch, kteří spí méně než šest hodin,“ vysvětlila jedna z autorek studie. Pro lidi, kteří spí přes noc méně než šest hodin, pak odpočinek během dne prý může být vhodnou kompenzací, která snižuje rizika plynoucí z chronického nevyspání.
Sami autoři studie však přiznávají, že studie nezohledňuje některé aspekty, které mohou rovněž ovlivňovat zdravotní stav. Například dobu nočního spánku počítali na základě časového rozmezí mezi ulehnutím do postele a vstáváním a předpokládali také, že uvedená doba spánku se během sledovaného období u respondentů neměnila, nebo nezahrnuli do hodnocení, zda sledované osoby netrpěly některou z poruch spánku, které by mohly mít na zdravotní stav také vliv. Jestliže za méně spánku může veselá noc s přáteli, přečtete si tento článek.
Tak pak se v tom má obyčejný člověk orientovat. Nejlepší pro zdraví asi bude podobné studie ignorovat a spát tak dlouho, jak je vám příjemné. Nakonec, jistá zdravotní rizika doprovázejí vlastně všechny lidské činnosti.