Varovné příznaky onemocnění, kterým nevěnujeme žádnou pozornost

Kardiovaskulární onemocnění a šedivé vlasy spolu podle vědců souvisí
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
15. prosince 2018 13:09 / Shutterstock
  2   4
S vědeckým pokrokem se na nás doslova valí množství informací o tom, co prospívá či neprospívá našemu zdraví, a jaké příznaky možných onemocnění bychom neměli přehlížet. A mnohdy jsou to souvislosti opravdu nečekané.

Je například v obecném povědomí, že šediny u mužů značí jistou vyspělost a životní moudrost. A do jisté míry to může být, i když rozhodně nikoli u všech příslušníků „silnějšího“ pohlaví, pravda. Šediny se dostavují zpravidla ve vyšším věku, kdy už muž nasbíral životní zkušenosti. Ale podle vědců mohou šediny značit i dispozici ke zdravotním problémům.

Šedé vlasy jsou prý spojené se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění u mužů. A to bez ohledu na jejich reálný věk. Stárnutí je zcela nepochybně spojeno se zvýšeným rizikem onemocnění koronárními nemocemi. Podle výzkumu je ale zvýšené riziko těchto onemocnění spojeno i s dermatologickými příznaky, tedy právě se šedivěním vlasů.

Ateroskleróza, neboli kornatění tepen a šedivění vlasů mají podle výzkumů velmi podobné mechanismy, a tak by, zejména předčasné šedivění, mohlo signalizovat zvýšené riziko. Podrobnější prozkoumání těchto souvislostí by tak mohlo přinést znalosti, které by mohly umožnit zasáhnout v dřívější fázi kardiovaskulárních chorob.

Typickými znaky, které mají oba problémy společné, jsou například horší opravy DNA, oxidační stres, záněty, hormonální změny a stárnutí funkčních buněk. Studie provedená na 545 dospělých mužích hodnotila právě výskyt šedých vlasů u pacientů s ischemickou chorobou srdeční, kdy lékaři posuzovali, zda šedivé vlasy souvisí se srdečním onemocněním. Jak onemocněním předcházet a prodloužit si život, jsme psali v tomto článku.

I když zkoumaný vzorek mužů nebyl nikterak rozsáhlý, ukázalo se, že velmi šedé nebo dokonce bílé vlasy byly spojeny se zvýšeným rizikem onemocnění koronárních tepen nezávisle na věku respondentů. I pacienti s již diagnostikovaným onemocněním věnčitých tepen měli statisticky významně více šedé vlasy.

Výsledky podle výzkumníků naznačují, že ateroskleróza a šedivění zřejmě vznikají prostřednictvím podobných biologických drah, a že bez ohledu na datum narození naznačuje šedivění opravdový biologický věk u muže a může být varovným signálem zvýšeného kardiovaskulárního rizika.

Otázkou prý zůstává, zda je možné přijmout podobné  závěry také u žen, kterých se provedený výzkum netýkal.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Američané při výbuchu jaderné bomby na atolu Bikini neodhadli její sílu a zamořili tak obrovské území

Dům a zahrada

Vyrobte si originální kousky. Jak malovat na sklo a skleničky?

Cestování

Malý slovník udiček, na které lákají hotely své zákazníky. Na hvězdičky se při výběru rozhodně...

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu