Vyšší teploty přinášejí konfliktní chování

Čím vyšší je teplota, tím vyšší máme sklony k agresivitě
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
07. prosince 2018 13:12 / Shutterstock
  1   0
Setkávají se s tím prakticky všichni. Řidiči na silnicích, zákazníci i prodavači v obchodech, ušetřeny nebývají ani rodiny. S agresivním chováním se můžeme potkat prakticky kdykoli a kdekoli.

Proč jsou vlastně lidé agresivní a jaké jsou příčiny tohoto chování, na to se snaží přijít antropologové, biologové i psychologové z celého světa. Nikomu se ale zatím jednoznačné odpovědi přinést nepovedlo. Mezinárodní tým vědců z Ameriky a Nizozemska přesto přichází s novým pohledem na věc a dává agresivitu do souvislosti se stálostí klimatu.

Vztah agresivity s počasím je vědcům známý už dlouho, a proto je i relativně dobře prozkoumaný a doložený řadou experimentů. Jedním z takových počinů byl například pokus provedený ve Velké Británii v osmdesátých letech dvacátého století, při kterém byla zkoumána souvislost mezi počasím a chováním řidičů.

V rámci tehdejšího experimentu nechali výzkumníci zastavit auto na semaforu na červenou. A řidič zůstal na světlech stát, i když naskočila zelená. Následně pak byly zkoumány reakce řidičů. Pokus byl uskutečněn v různých klimatických podmínkách. Z výsledků vyplynulo, že čím vyšší byla teplota, tím se řidiči chovali agresivněji.

Konfliktní chování v teplejším podnebí či při zvýšených teplotách vysvětlují vědci dvojím způsobem. Podle prvního vysvětlení se lidé ve vyšších teplotách cítí nepříjemně a nepohodlně, a proto mají tendenci chovat se k ostatním agresivně. Druhou příčinou je pak skutečnost, že lidé v teplejších oblastech tráví více času mimo domov ve společnosti ostatních, a to vcelku logicky vede k častějším konfliktům.

Tuto teorii podporuje i zjištění, že optimální teplota, při níž nepociťujeme žádnou zátěž a cítíme se pohodlně, je 22 ˚C. Při zvyšující se teplotě bývá člověk více unavený, tím i podrážděnější a jeho agresivita vůči ostatním se zvyšuje. Víte, co se děje s vaším tělem, když jste smrtelně unaveni? Psali jsme v tomto článku.

Agresivnějšímu chování však nenahrává pouze vyšší teplota, ale také stálost klimatu. V oblastech kolem rovníku, kde je jen malý teplotní rozdíl mezi jednotlivými ročními obdobími, mají lidé jinou životní strategii, než v místech, kde ke kolísání teploty dochází. Obyvatelé rovníku více žijí v přítomnosti a jsou méně zaměřeni na budoucnost a plánování. V souvislosti s takovou životní strategií mají také méně sebekontroly a tudíž větší sklony k agresivnímu chování.

Důvodem vzniku konfliktního chování není podle vědců jen teplota sama o sobě, ale také její střídání. Klima tedy významně formuje naše chování. Nedá se pochopitelně paušálně říci, že všichni obyvatelé teplých oblastí jsou agresivní a neumí své chování ovládat. Pouze k tomu mají větší sklony.

Je to vlastně logické. Komu by se chtělo třeba při teplotě 10˚C pod nulou otvírat okénko u auta a pořvávat na ostatní řidiče, nebo opustit příjemně vytopený obývák a jít se na zápraží hádat se sousedem?

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Američané při výbuchu jaderné bomby na atolu Bikini neodhadli její sílu a zamořili tak obrovské území

Dům a zahrada

Vyrobte si originální kousky. Jak malovat na sklo a skleničky?

Cestování

Malý slovník udiček, na které lákají hotely své zákazníky. Na hvězdičky se při výběru rozhodně...

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu