Nová mutace koronaviru je mnohem nakažlivější, má ale také své slabiny
Nová mutace koronaviru se stala nebezpečnější, ale přináší také zásadní oslabení tohoto zákeřného organismu. Jak naznačuje nově zveřejněná studie v časopise Scinece, nový koronavirus se šíří snáze a mnohem rychleji než původní čínský kmen, který se objevil ve městě Wu-chan na počátku pandemie.
Tento nový virový kmen nese vědecké označení D614G a bylo prokázáno, že se navzdory své síle stal méně odolný proti účinkům očkování. Vědci však upozorňují, že je potřeba se mít před novým kmenem na pozoru a dodržovat všechna nezbytná opatření.
Silnější než dřív
Díky tomuto oslabení mají vakcíny proti koronaviru šanci na lepší výsledky, než tomu bylo u prvotního wuchanského kmenu. Vědci uvedli, že nový kmen se vyznačuje velice rychlou replikací a pronikání do buňky hostitele. Tuto vlastnost si virus vylepšil protažením proteinu, který slouží k proniknutí do buňky.
Vědci to popsali tak, že díky vylepšenému hrotu dokáže virus snáze rozevírat buňku, do které vstupuje, zároveň se tak ale stává zranitelnějším. Společnosti, jež se zabývají vývojem vakcín, by tak mohly této slabiny využít a vyvinout ještě účinnější vakcíny.
Výzkum křečků
Tým výzkumníků proto podrobil testu skupinu křečků, na které byl aplikován původní kmen z Číny. Druhá skpina křečků byla infikována novým evropským kmenem a vědci pak porovnávali data z nákazy. Díky tomu zjistili, že nový kmen se šíří až desetkrát rychleji než ten původní a je mnohem více infekční. Evropský kmen se totiž dokáže mnohem efektivněji šířit vzduchem, a má tak snažší cestu do lidského organismu. Dále čtěte: (Dle nové studie infikuje covid-19 hlavně ústa. To urychluje jeho šíření v těle i přenos na další lidi).