Toto monstrum je nejdéle žijícím obratlovcem. Jeho život je velkou záhadou

Žralok grónský se dožívá až 400 let
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
12. listopadu 2020 11:12 / Wikimedia Commons / Sea research
  2   0
Žralok grónský je skutečně zvláštní tvor žijící v hlubokých vodách severního Atlantiku.Tento rybovitý obratlovec je dosud pro vědce stále záhadou. O jeho životě zatím víme jen to, že se může dožít neuvěřitelného věku až 500 let.

Žralok malohlavý nebo také žralok grónský žije v severních ledových vodách Atlantiku. O životě těchto záhadných tvorů se toho zatím stále mnoho neví, ale vždy se spekulovalo o tom, že se dožívají velmi vysokého věku. Velký dravec žijící převážně v hlubokých vodách dosahuje délky 2,5 až 6,4 metru a může vážit až jednu tunu. Zajímavé je, že roste velmi pomalu, pouze několik málo centimetrů ročně.

V roce 2016 bylo provedeno několik vědeckých výzkumů tohoto tvora ve snaze určit jeho věk. Běžně se pro určování věku žraloků používají kosti z jejich hřbetu, ale tento druh v hřbetní části pevné kosti nemá. Vědci tedy využili speciální metodu určení stáří z jeho oka. Oční tkáň žraloka grónského se totiž skládá ze zvláštních proteinů, které se s věkem neobnovují.

Vědci tak mohli odebrat části oka, kde se nacházela tkáň z dob, kdy byl žralok ještě mládě. Odborníci zkoumali celkem 28 žraloků, kteří většinou zahynuli poté, co je chytili rybáři. Bylo zjištěno, že tito jedinci žili v průměru okolo 200 let.

Dlouho žijící obr

Podobně dlouhý věk nebyl zas až takovým překvapením, protože ho vědci předpokládali. Opravdové překvapení nastalo až ve chvíli, kdy u jedné z velkých samic, která měřila okolo pěti metrů, vědci naměřili věk neuvěřitelných 400 let. Tento jedinec vytvořil světový rekord nejdéle žijícího obratlovce. Do té doby byla nejstarším obratlovcem velryba grónská, která se dožila věku 211 let.

Díky velmi pomalému růstu se žralok grónský stává dospělým až ve věku 150 let. Jeho extrémní dlouhověkost ho ale málem dostala na seznam ohrožených druhů. Během druhé světové války byl nadměrně loven, kvůli oleji z jeho jater, který byl využíván ve strojním průmyslu.

Toxické maso

Jeho maso je bez tepelné úpravy považováno za toxické. Obsahuje totiž oxidy trimethylaminu a pokud je konzumováno za syrova nebo nedostatečně tepelně upravené, může způsobit stavy podobné těžké opilosti.

Ročně bylo odloveno až 32 tisíc kusů a populace žraloka grónského výrazně poklesla. Obnova bude trvat nejméně dalších sto let. V současnosti loví žraloka grónského pouze rybáři z Islandu. I když jde o extrémně dlouhověké stvoření a nejstaršího žijícího obratlovce, nejstarším organismem rozhodně není. Existuje například určitý druh škeblí, které se dožívají věku až 508 let. Dále čtěte: (Vědci zjistili, že i velký bílý žralok má svého nepřítele).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Seznamte se. Toto je největší letecký motor světa

Dům a zahrada

Správným řezem rybízu si zajistíte bohatou a kvalitní úrodu

Cestování

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Zavřít reklamu