Dvacet tisíc zemětřesení za týden. Jsou však jen předzvěstí něčeho mnohem většího
Jihozápadní část Islandu se od minulého týdne intenzivně otřásá a vědci se domnívají, že se může jednat o předzvěst obrovské vulkanické erupce. Místní úřady uzavřely komunikace v okolí epicenter otřesů a obyvatelům doporučily, aby se oblasti pokud možno vyhýbali. Pokud skutečně k erupci dojde, může nastat podobná situace jako v případě sopky Eyjafjallajökull, která v roce 2010 přerušila na tři měsíce leteckou dopravu nad evropským kontinentem.
Obecně se však vědci zatím shodují na scénáři, že takový výbuch magmatu není příliš pravděpodobný a zřejmě dojde k úniku lávy pozvolna skrze některou z mnohých trhlin. Chaos, který nastal v roce 2010, a obrovské množství popela v atmosféře tedy nejspíše nenastanou.
Silné otřesy během erupce
V této oblasti nedošlo k podobné erupci od dvanáctého století a místní sopky se probouzejí po velice dlouhé době. Pokud k erupci dojde, lze podle seizmologů v oblasti očekávat otřesy o síle až 6 stupňů Richterovy stupnice. Síla islandských vulkánů tak o sobě dává znovu po dlouhé době vědět.
Podle vědců nehrozí bezprostřední nebezpečí ani místním obyvatelům. Podle dosavadních odhadů je totiž nepravděpodobné, že by lávové proudy poblíž hory Keilir dosáhly až k obydleným oblastem. Podle expertů se však může stát, že unikající popel může ovlivnit leteckou dopravu kolem mezinárodního letiště Keflavík, které leží pouhých 18 kilometrů od epicenra otřesů.
Možná rizika
Vědci se také domnívají, že větší ohrožení vulkanická aktivita nepředstavuje ani pro nejbližší město Gríndavík. Jedno z rizik podle úřadů představují komunikace k letišti, které by mohly být zavaleny lávovým proudem. V takovém případě by bylo nutné odklonit dopravu a vypracovat krizový plán. Dále čtěte: (Řetězec aljašských ostrovů může být ve skutečnosti jedna monstrózní sopka).