Pradědeček děsivého tyranosaura byl opeřeným zabijákem. Díky peří snášel i tehdejší zimy

Přibližná podoba hlavy největšího známého opeřeného živočicha
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
16. listopadu 2020 09:00 / Pixabay
  2   0
60 milionů let před příchodem severoamerického krále dinosaurů žil jeho vzdálený příbuzný druhu Yutyrannus huali na území dnešní Číny. Jeho devítimetrové tělo bylo pokryto "kožichem" z jemného peří, díky kterému snášel i tehdejší zimy.

Yutyrannus huali byl největším prokazatelně opeřeným tvorem všech dob, který při své odhadované hmotnosti přes 1,4 tuny zhruba desetinásobně překonává největšího dnešního opeřence – rekordního zástupce současné ptačí říše pštrosa dvouprstého. Dospělý jedinec dosahoval délky asi 9 metrů, byl tedy jen o třetinu kratší (ale pětinásobně lehčí) než jeho slavnější příbuzný Tyrannosaurus rex. Tohoto dinosaura oficiálně popsal tým čínských paleontologů na základě trojice exemplářů, objevených v sedimentech geologického souvrství Yixian v provincii Liao-ning na severovýchodě Číny.

Rozřezány kvůli transportu

Objev zkamenělin oznámil vědcům jistý obchodník s fosiliemi, podle kterého všechny tři exempláře pocházejí z jediného lomu v lokalitě zvané Pa-tchu Jing-c‘. Aby mohla být rozměrná fosilie transportována z lomu, musela být rozřezána na několik částí o velikosti odpovídající zhruba koupelnové vaně, a takto pak byly jednotlivé kusy vyneseny vždy dvojicí pracovníků. Jméno dinosaura vychází ze standardní čínštiny, kde slovo yu znamená „peří“ a slovo huali „nádherný“ (což odkazuje právě k předpokládané kráse opeření tohoto teropoda). Objeveny byly fosilie jednoho dospělce a dvou mláďat.

Čím dál menší nohy ale větší hlava

Hmotnost těchto tří exemplářů byla odhadnuta na 1414 kilogramů u dospělce, 596 kilogramů u většího mláděte a 493 kilogramů u menšího mláděte. Jejich lebky dosahovaly ve stejném pořadí délky 90,5 cm, 80 cm a 63 cm. Díky objevu trojice rozdílných růstových stádií mohl být lépe prostudován růst a vývojové změny těchto čínských tyranosauroidů. Ukázalo se, že v průběhu dospívání se u yutyranů relativně zmenšovaly koncové části nohou, kyčle a přední končetiny, zatímco značně mohutněla a celkově rostla jejich hlava.

Mrazuvzdorní dinosauři

Primitivní opeření, které pokrývalo značnou část těla dinosaura a dosahovalo délky až 20 centimetrů, sloužilo zřejmě jako prostředek k ochraně tělesné teploty. V dané době se totiž na území Číny značně ochladilo (průměrná roční teplota činila asi 10 °C) a zimní teploty mohly klesat pod bod mrazu. Druhotnou funkcí peří pak mohla být i vnitrodruhová signalizace (naznačování silové převahy, hrozba před útokem apod.). Podle nových výzkumů byl Yutyrannus zástupcem čeledi Proceratosauridae, skupiny vývojově starobylých tyranosauroidů, zahrnujících i nejstarší formy této skupiny, žijící ještě v období jury.

Jako obří vrabec

Přestože Yutyrannus nebyl přímým předkem o 60 milionů let později žijícího tyranosaura, jeho pernatý tělní pokryv dokazuje, že šlo nejspíš o sdílený znak, odvozený od předka všech tyranosauroidů. Peří tedy nebylo mezi „tyranskými ještěry“ nejspíš ničím neobvyklým a je docela dobře možné, že jej alespoň na některých částech těla měl i sám král dravých dinosaurů... Více se dočtete například v tomto článku a také zde.

Vladimír Socha | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Seznamte se. Toto je největší letecký motor světa

Dům a zahrada

Správným řezem rybízu si zajistíte bohatou a kvalitní úrodu

Cestování

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Zavřít reklamu