Obavy se naplnily. Koronavirus mutuje a do těla se vrací
Vědci z mikrobiologického ústavu při hongkongské univerzitě uvedli, že muž byl infikován dvěma různými mutacemi viru. Zjištění by mohlo dále pomoci při vývoji vakcíny, informuje deník The Independent. Stejný případ vzápětí oznámili dnes také v Belgii.
Vědci z Hong Kong University uvedli, že pacientem byl 33 let starý muž v dobrém zdravotním stavu. Když byl nakažen poprvé, trpěl po dobu tří dnů kašlem, bolestmi hlavy a krku a horečkami. Poté, co byl pozitivně testován na covid-19 byl muž hospitalizován 29. března. Následně byl z nemocnice propuštěn 14. dubna, když testy v obou ze dvou případů vyšly negativně. Muž se vracel po čtyřech měsících ze Španělska zpět do Hongkongu přes Velkou Británii. Na kontrolním screeningu 15. srpna na hongkongském letišti byl ale znovu pozitivně testován. Ve druhém případě byl ale zcela bez příznaků infekce.
Tento případ ukazuje, že k opakované infekci může dojít i po několika měsících zotavení z první infekce. Zjištění podle vědců naznačují, že nový typ koronaviru může v lidské populaci přetrvávat – podobně jako je tomu u dalších virů spojených třeba s nachlazením.
Doktor David Strain z univerzity v anglickém Exeteru deníku řekl: „Jde o znepokojující zjištění z několika důvodů. Prvním je zjištění, že předchozí infekce nevytváří dlouhodobou imunitu. Druhým je, že jištění zvyšuje možnost, že ani očkování nemusí poskytnout naději, na kterou jsme čekali.“
Očkování totiž funguje tak, že simuluje infekci v těle a tím umožňuje tělu, aby si vytvořilo protilátky. Pokud ani protilátky neposkytnou trvalou ochranu, budeme se podle doktora Straina muset vrátit k eliminaci virů. Podle vědců z hongkongského mykrobiologického ústavu byl ale muž pravděpodobně infikován dvěma různými mutacemi koronaviru.
Jen několik hodin po oznámení případu z Hongkongu uvedla belgická RTL, že stejný případ evidují i v Belgii. „V laboratoři jsme určili genetickou sekvenci těchto dvou virů,“ vysvětluje virolog. "A zjistili jsme, že stejný pacient onemocněl znovu po třech měsících, jiným virem charakterizovaným 11 mutacemi," řekl virolog Marc Van Ranst. Oxfordská vakcína proti koronaviru bude stát osmdesát korun. Na trhu může být již brzy.