Archeologové konečně nahlédli do egyptských mumií, které byly nalezeny už v roce 1615

 Objevy 
25. listopadu 2020 10:29 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Vzácné mumie díky CT konečně vydaly svá tajemství Zesch,et.al. PLOS One
Dvě staré mumie objevené ve skalní hrobce v Egyptě před více než 400 lety konečně odhalily svá tajemství poté, co vědci provedli jejich skenování.

Obě mumie a ještě jedna, která zůstala v Egyptě, představují jediné známé "štukované  portrétní mumie“ ze Sakkáry. Na rozdíl od jiných mumií, které byly pohřbeny v rakvích, byli tito jedinci umístěni do dřevěných desek, zabaleni do textilu a krásného mumiového pláště a dozdobeny sádrou, zlatem a portrétem celého těla, uvedla vedoucí výzkumná pracovnice Stephanie Zesch, fyzický antropolog a egyptolog v projektu German Mummy Project v Reiss Engelhorn Museum v Mannheimu v Německu.

Mumie mají i orgány

Nyní skenování CT odhalilo, že alespoň jedna z těchto tří štukem zahalených portrétních mumií byla pohřbena s orgány (dokonce i s mozkem) a že obě ženy byly pohřbeny s krásnými náhrdelníky.

CT snímky také ukázaly, že po smrti těchto jedinců, konkrétně muže, ženy a dospívající dívky z doby pozdní doby římské (30 př. n. l. až 395 n. l.), byly jejich mumie pohřbeny s artefakty, které se pravděpodobně považovaly za užitečné v posmrtném životě, včetně mincí, kterými mrtví měli zaplatit Charonovi, bohu, o kterém se myslelo, že převádí duše přes řeku Styx.

CT vyšetření také odhalilo několik zdravotních problémů, s to včetně artritidy u ženy. "Vyšetřením jednotlivců se zjistilo, že zemřeli v poměrně mladém věku… příčinu smrti však nebylo možné určit,“ řekla Zesch.

Dlouhá cesta vzácných mumií

Dvě z těchto mumií cestovaly doslova široko daleko. V roce 1615 se italský skladatel Pietro Della Valle (1586–1652) vydal na pouť do Svaté země a nakonec cestoval Egyptem. Dozvěděl se o dvou štukem zahalených portrétních mumiích - muži a ženě - objevených místními obyvateli v Sakkáře. Della Valle tyto mumie získal a přivezl do Říma.

Poté, co mumie několikrát změnily majitele, skončily v Drážďanských státních uměleckých sbírkách, kde byly na konci 80. let rentgenovány. CT vyšetření však odhalilo mnohem více informací.

Mimo jiné i to, že muž zemřel ve věku mezi 25 a 30 lety. Byl asi 164 centimetrů vysoký. Některé z jeho kostí byly zlomené, pravděpodobně ale z toho důvodu, že ho někdo neodborně rozbalil krátce po objevu mumií.

Zatímco mužův mozek nebyl zachován, neexistují žádné důkazy o tom, že by byl odstraněn nosem, jak bývalo v Egyptě zvykem. Nebylo použito ani mnoho balzamovacích látek. Místo toho byl zabalen a malován. Dva kovové předměty nalezené během CT vyšetření jsou pravděpodobně pečeti z mumifikační dílny, která manipulovala s jeho ostatky. Ani mozek ženy nebyl zachován, ale mladá dívka mozek má, stejně jako svoje vnitřní orgány.

"Je velmi pravděpodobné, že se tyto mumie zachovaly pouze díky jakési dehydrataci s použitím vysoušecí směsi natronu, ale není zde velké množství balzamovacích kapalin,“ řekla Zesch.

Žena, která zemřela ve věku 30 až 40 let, byla asi 151 cm vysoká. Měla pokročilou artritidu v levém koleni. Mladá dívka zemřela  ve věku 17 až 19 let a měla benigní nádor v páteři známý jako vertebrální hemangiom. Dále čtěte: Vědci konečně rozluštili tajemství egyptského inkoustu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Snažíte se jíst zdravě, cvičíte, ale váha ukazuje stále stejně nebo více? Vyvarujte se častým chybám a...

Tech

Do Prahy přijede šokující koncept Inception, ukáže se v listopadu na e-Salonu v Letňanech