Žádný dort s polevou posypaný moučkovým cukrem, ale kráter na Marsu, v němž svítí led
Na snímku můžete vidět 4 kilometry široký kráter v severní polární marsovské oblasti Vastitas Borealis. Kráter je ze severně orientovaných svahů, kde svítí v průměru méně hodin světlo, pokrytý vodním ledem.
Cukrově bílý led tvoří kontrast k výrazně rudému sedimentu. Okraje kráteru jsou výrazně černé a působí jako spálené. Podle odborníků se skládají ze sopečných materiálů, jako je čedič.
Na pravé straně kráteru jsou viditelné tmavé červené pruhy. Vznikly erozí větrem, který odhalil hlubší, tmavší vrstvu povrchového substrátu.
Sonda se nefláká, má důležitou misi
TGO je společný projekt Evropské kosmické agentury ESA a ruského kosmického programu Roskosmos. K Marsu dorazila v roce 2016 a své úkoly začala vykonávat o dva roky později. Sonda sice posílá zpět na Zemi úchvatné snímky, má ale misi důležitou pro pochopení a kolonizaci Marsu.
Zachytává atmosférické plyny Marsu a hledá na jeho povrchu místa bohatá na podzemní vodu. Sonda je důležitá pro druhou misi ExoMars zahrnující povrchový rover Rosalind Franklin a přistávací modul Kazachok. Mise by měla začít v roce 2023. Psali jsme také: Povrch Marsu se skládá z několika vrstev, zjistili vědci.
Zdroj: India Today.