Na Marsu byla zaznamenána vysoká koncentrace metanu. Opět ožívá myšlenka na možný život
Výzkumný tým proto zadal průzkumnému vozidlu nové instrukce a naměřená data ověřují. Pravdou totiž je, že metan může vzniknout i bez přičinění živých organismů, byť jsou to vzácnější případy.
Pravdou je, že stopy organických látek našlo vozítko Curiosity na Marsu v podloží starém 3,5 miliardy let. Poprvé přitom vědci z americké vesmírné agentury NASA zaznamenali přítomnost metanu na Marsu již před patnácti lety. Naměřená data však byla na pokraji měřitelnosti tehdejších přístrojů, proto výzkumníci naměřená data považovali za chybná.
Když na rudé planetě v roce 2012 přistálo průzkumné vozidlo Curiosity, zachytilo přítomnost tohoto plynu v koncentraci nižší, než je částice na miliardu. O rok později si však již vědci povšimli náhlého vzrůstu, který dosahoval až sedmi částic metanu na jednu miliardu – a to i přesto, že měření trvalo několik měsíců. Současné měření, které vědce tak zaskočilo, zachytilo metan již v koncentraci 21 částic na miliardu.
Vědcům objev zkomplikoval víkend
Pro vědce to znamenalo takové pozdvižení, že dokonce přeorganizovali plány na víkend, aby mohli provést experiment a kontrolní měření. Oficiálně to sice nikde neventilovali, nicméně do redakce serveru The New York Times se dostal email vědce Ashwina R. Vasavada. A právě z něj bylo možné vyčíst, že teoreticky může být na dosah senzace, o které se dosud nikomu nesnilo.
Lidé jsou již dlouho fascinováni možností, že by na čtvrté planetě Sluneční soustavy mohl být život. Nic na fantaziích tohoto druhu neubraly ani fotografie z kosmických misí Viking ze 70. let minulého století. Ty přinesly na Zemi pouze obraz tamní zdevastované krajiny. I tak experti vyhodnocovali všechna data a údaje, aby o dvacet let později dospěli k závěru, že počasí na Marsu bylo před 4 miliardami let mnohem teplejší a vlhčí. A tudíž tam skutečně byly vhodné podmínky k životu.
Možná metan pochází z dávné minulosti Marsu…
Na Zemi se mikrobům, kterým se říká metanogeny, jelikož produkují metan, daří v místech chudých na kyslík, jako jsou například podzemní prostory nebo zažívací trakt živočichů. Zvířata totiž vylučují metan jako odpadní produkt. Ovšem nutno doplnit fakt, že tento plyn může vzniknout i bez přičinění živých organismů – třeba působením geotermálních procesů.
V médiích již vědec Marco Giuranna z Národního astrofyzikálního ústavu v Itálii, který se zabývá měřením metanu, připustil, že je už je seznámený s nejnovějšími poznatky. Avšak zdůraznil, že zjištění jsou pouze předběžná, jelikož je třeba projít spoustu dat.
Podle některých odborníků je možné, že objevený metan v této koncentraci pochází již z dávné minulosti. Byl však možná uvězněn miliony let uvnitř Marsu a jen v průběhu staletí uniká přerušovaně skrze praskliny v povrchu. Možná právě v okamžiku, kdy jelo kolem vozítko Curiosity… Čtěte také: Na povrchu Pluta byl detekován čpavek. Vědci se domnívají, že pod povrchem se může ukrývat oceán.
Vozítko Curiosity zachytilo na Marsu též tajemné světlo
Není to poprvé, co vědcům pojízdná laboratoř Curiosity nedá spát. V roce 2014 zachytila během své mise na Marsu záhadné bílé světlo. Tajemné snímky vyfocené robotickým vozítkem tak oživily spekulace o možném životě na rudé planetě, jak uvedl americký list Houston Chronicle.
„Zdroj umělého světla byl tento týden spatřen na tomto snímku NASA, který ukazuje světlo zářící směrem od země vzhůru. To by mohlo znamenat, že tam existuje inteligentní život v podzemí, který používá světlo stejně jako my," uvedl ufolog Scott C. Waring, známý z webu Ufosightingsdaily.com.