Rybářům se podařil ojedinělý úlovek. Chytili velmi vzácného žraloka z dob dinosaurů

 Země a Příroda 
14. listopadu 2017 16:31 / Robert Bureš
  0
📷
4 fotografie v galerii
Žralok límcový je vzácný druh primitivního hlubokomořského žraloka Internet
Na jihu Portugalska se vědcům podařilo chytit velice vzácný druh žraloka límcového, který je často přezdíván živoucí fosilií. Kořeny tohoto hadovitého predátora totiž sahají až do období dinosaurů.

Skupina vědců z Evropské unie nedávno prováděla testy vlečných sítí v rámci výzkumu zabývajícím se minimalizací dopadů komerčního rybolovu na životní prostředí. K jejich překvapení skončil v jejích sítích velmi vzácný druh žraloka límcového, kterého vylovili z hloubky okolo sedmi set metrů.

Tento primitivní druh hadovité ryby je jedním z nejstarších živočichů na planetě. Děsivě vypadající hlubinný predátor zůstal téměř nezměněn od dob, kdy se rozdělil superkontinent Pangea.

Jeho přezdívka žijící fosilie je velmi výstižná, protože paleontologové nacházejí jeho zkameněliny po celém světě spolu s fosiliemi dinosaurů. Na rozdíl od obřích suchozemských predátorů, jako byl tyrannosaurus rex, tento druh žraloka přežil v hlubinách oceánů více než 80 milionů let až do dnešních dob.

Největší zdokumentovaní jedinci tohoto druhu měli délku okolo dvou metrů. Své jméno nese podle primitivních žáber, které mají načechrané hrany jako límec, roztomilý ale rozhodně není.

Uvnitř krátké hlavy se totiž nachází až 300 velmi ostrých zubů rozmístěných v 25 řadách. Žralok límcový používá rychlé a brutální výpady, během kterých se pevně zakousne do své kořisti. Hlubinný predátor se živí převážně jinými žraloky, chobotnicemi, rybami a olihněmi.

O životě žraloka límcového se toho ví jen velmi málo, protože žije ve velkých hloubkách daleko od lidí mimo zaznamenaného výskytu u pobřeží Japonska, Nového Zélandu a Austrálie. Vědcům se nikdy nepodařilo setkat se s tímto druhem v jeho přirozeném prostředí.

Tato ryba má pozoruhodně jednoduchou anatomii těla, pravděpodobně v důsledku nedostatku živin ve svém vodním teritoriu. Odborníci zatím nemají žádnou odpověď na to, jak je možné že zrovna tento predátor přežil období křídy, kdy vyhynulo až 96 procent mořských živočichů.

Vzhledem k tomu, že drtivá většina oceánu je stále neprozkoumána, je možné, že podobných bytostí se v hlubinách nachází více. Pro vědce se jedná o skvělou zprávu a připomínku toho, že tam dole se mohou stále nacházet pomyslné klíče k lepšímu pochopení historie naší planety.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod