Na Novém Zélandu byla objevená fosilie obřího papouška. Vědce překvapila nečekanými zvláštnostmi

Heracles inexpectatus byl obrovský papoušek, který žil na Novém Zélandu
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
09. srpna 2019 14:00 / Internet
  1   0
Mezinárodní tým vědců na Novém Zélandu objevil nový druh obrovského papouška, který podle nich mohl měřit až jeden metr a vážit kolem sedmi kilogramů. Tento obří pták žil v nynější novozélandské oblasti přibližně před 19 miliony lety.

Vědecký tým složený z expertů z několika zemí objevil na Novém Zélandu velkého, již dávno vyhynulého papouška. Tento druh dostal název Heracles inexpectatus a mohl podle vědců měřit až jeden metr a dosahovat váhy okolo sedmi kilogramů. 

Dávno vyhynulý druh žil v období před 19 miliony lety. Zvláštností je, že se jednalo o masožravý druh papouška, který navíc díky vysoké váze pravděpodobně nemohl létat.

„Heracles inexpectatus, který je největším známým papouškem, měl bezpochyby obrovský zobák, kterým mohl rozlousknout cokoliv, co chtěl,“ vysvětlil paleontolog Mike Archer.

Archer také uvedl, že tento prehistorický pták se kromě rostlin živil i drobnými tvory, podle výzkumníků však nebyl predátorem a neměl také žádné přirozené nepřátele. S největší pravděpodobností seděl na zemi a sbíral semínka, ořechy a uhynulé tvory nebo hmyz.

Zkamenělé kosti velkého papouška byly objeveny před jedenácti lety v blízkosti St. Bathans na Jižním ostrově Nového Zélandu, v oblasti bohaté na fosilie z období miocénu. Zkamenělina ležela od té doby v archivu, předpokládalo se, že patří orlovi nebo kachně.

Nový Zéland je dodnes domovem nejtěžšího žijícího druhu papouška, vzácného druhu Kakapo soví, jehož Heracles inexpectatus překonal co do velikosti téměř dvakrát. Dále čtěte: Vědci objevili naprosto unikátní fosilii dosud nejstaršího pohybujícího se tvora na planetě.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Apple vyvíjí magnetickou baterii pro nabíjení iPhonů

Dům a zahrada

Připálené mléko se špatně čistí. I zdánlivě neodstranitelné připáleniny však lze úspěšně...

Cestování

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá místa je neuvěřitelný adrenalin

Zavřít reklamu