Převratný český objev v léčbě rakoviny

 Objevy 
04. února 2018 08:10 / Petr Vlach
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pomůcka pro alkoholiky může léčit rakovinu Shutterstock
Štěstí přeje připraveným. Ačkoliv by se mohlo zdát, že některé úžasné medicínské objevy vznikají náhodou, nebýt připravených vědců, zapadly by. Na studiích nového léku proti rakovině se však intenzivně pracuje.

Všichni znají příběh o objevení penicilinu, ke kterému došlo doslova náhodou, ale stejně tento lék zachránil miliony životů. Něco podobného se stalo nedávno i týmu pod vedením Jiřího Bártka z Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty univerzity Palackého v Olomouci. Čeká se ještě na konkrétní nasazení při léčbě, ale výsledky ze studie vypadají velmi slibně.

Antabus

Lék, o který jde, je už vlastně k dispozici. Je schválený a dá se běžně koupit. Jde o antabus obsahující látku disulfiran. Tento lék má zajímavý vývoj. Když byl uveden na trh, sloužil jako medikament na řešení střevních infekcí. Později si lékaři všimli jeho reakcí s alkoholem. Jestliže totiž člověk, který užívá antabus, vypije alkohol, udělá se mu velmi špatně. Lék tak sloužil jako pomůcka pro lidi odhodlané se svým návykem skoncovat. V této roli se antabus uplatňoval už desítky let.

Jak působí na nádory

Vědci přišli na pozitivní účinky antabusu při léčbě rakoviny tak, že sledovali skupinu alkoholiků v Dánsku, kteří onemocněli touto zákeřnou chorobou a dál užívali lék pro potlačení jejich závislosti. Studie s překvapením zjistila, že mají mnohem menší riziko úmrtí než podobní pacienti, kteří v léčbě závislosti nepokračovali.

Vědecký tým zjistil, že aktivní složka léku se v našem těle za přispění mědi přeměňuje na látku, která se hromadí v nádorových buňkách a v nich se váže na NPL4 protein. Tím způsobuje jeho imobilizaci a ztrátu funkčnosti.

Ke skutečnému léku ještě daleko

Je jasné, že jde o průlomové zjištění. Je jisté, že možná lék bude funkční na mnoho druhů nádorového bujení. To je ale třeba pečlivě ověřit. V tuto chvíli probíhá v Olomouci klinická studie zaměřená na léčbu karcinomu prsu s metastázemi. Budou-li výsledky dobré, bude se pokračovat dál. I tak jde o velkou naději pro všechny, kdo tímto onemocněním trpí. V případě antabusu je také velké plus, že jde o existující léčivo, které je běžně dostupné a znají se jeho vedlejší účinky už po dlouhou dobu.

Kontraindikace a nežádoucí účinky

Jako každý lék má i antabus mnoho nežádoucích účinků a není pro každého. Existují totiž lidé alergičtí na účinnou látku. Existují lidé, kteří trpí chorobami srdce a jater, které také nejsou slučitelné s podáváním tohoto léku. Taktéž diabetici by neměli tento lék užívat. Nevhodný je pro lidi s duševní poruchou. Při jeho užívání se dokonce může určitá forma duševních potíží objevit. Lék se samozřejmě nesmí užívat při kojení. Způsobuje též různé kožní reakce a pokles libida. Zvyšuje spavost a může vyvolat postižení periferních nervů.

I nadále proto je nejlepší žít tak, abychom se rakovinnému onemocnění vyhnuli. Zajímavé informace můžete najít v našem jiném článku. A obecně platí potřeba dodržovat zdravý životní styl.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve