Holka nebo kluk? Prognózy varují, že ze zkumavek se má brzy rodit každé třetí dítě
První československé dítě ze zkumavky byl chlapec, který na svět přišel 4. listopadu 1982 v Brně. Jak se dnes tomuto muži daří, je stále tajemstvím. K tomu, aby spatřil světlo světa, mu pomohl jiný muž, který však jméno má. Byl jím brněnský gynekolog Ladislav Pilka. I když před několika lety zemřel, jeho prvenství mu v této oblasti již nikdo vzít nemůže.
Dítě počaté metodou umělého oplodnění bylo nejen v Československu, ale i v celém tehdejším východním bloku, unikátem, a naprosto prvním výsledkem pokusů lékařů přivést na svět dítě ze zkumavky. Navíc to bylo pouhé čtyři roky poté, co tento úspěch představili lékaři ve Velké Británii.
Bez podpory a konzultací s kolegy ze zahraničí
Na rozdíl od nich ale profesor Pilka a jeho tým vytvořili celý medicínský postup bez odpovídajícího zázemí. Speciální stříkačky musel shánět na Slovensku ve Staré Turé, zdravotní sestry je musely dopilovat, aby bylo dosaženo potřebné špičatosti. Hadičky sehnal odvážný lékař - průkopník od vojáků.
I přes primitivní podmínky a takřka žádný kontakt se světovými výzkumníky se tehdy díky MUDr. Pilkovi a další brněnským porodníkům podařilo nevídané. Párům, které by bez jejich pomoci zůstaly bezdětné, se otevřela nová cesta a možnosti, jak se přeci jen radovat z vlastních potomků.
V současné dob se rodí v Česku zhruba 5 tisíc dětí „ze zkumavky“ ročně, žije jich kolem nás již více než 100 tisíc.
Miliony dětí „ze zkumavky“
In vitro fertilizace (IVF) neboli umělé oplodnění spočívá v tom, že se odeberou pohlavní buňky obou rodičů. K samotnému oplození pak dochází takzvaně „ve zkumavce“. Když takto vzniklá embrya čítají 4–10 buněk, jsou vrácena zpět do těla matky. Je možné je též zmrazit a využít později.
Jako vůbec první dítě přišla díky této metodě na svět Louise Brownová v roce 1978. Od té doby se počet dětí narozených pomocí umělého oplodnění vyšplhal k miliónům. Přesto neexistuje žádná garance, že každý cyklus skončí dobře, tedy narozením miminka.
Úspěšnost jednoho transferu embrya u ženy mladší 35 let je 33 %. Někdy je přenesen více než jeden zárodek, a v takových případech je šance na úspěch o něco vyšší. Vzhledem k tomu, že lékaři dokáží embrya zamrazit, je možné transfer několikrát opakovat. Stejně tak lze vícekrát vyzkoušet i celý cyklus umělého oplodnění, a to včetně odběru vajíček. Díky tomu nakonec otěhotní až 90 % zdravých žen.
Záleží na věku
Americká studie ukázala, že věk matky je pro úspěšnost umělého oplodnění zásadní. S přibývajícími roky totiž šance na kladné dovršení jednoho cyklu prudce klesá. Čtyřicetiprocentní úspěšnost mohou očekávat ženy mladší 35 let, později už má šanci pouhých 22 procent klientek ve věku mezi 38 a 40 lety a jen 12 procent žen ve věku 41 až 42 let.
Obecně navíc platí, že čím je potenciální matka starší, tím hrozí větší riziko, že potratí. Pokud je k vytvoření embrya použito dárcovské vajíčko, pak úspěšnost metody ovlivňuje spíše věk dárkyně než budoucí matky.
Jak zvýšit šance?
Věk bohužel nezměníme, ale existují další faktory, které mohou snižovat efektivnost umělého oplodnění. A z nich většinu ovlivnit přece jen lze. Patří k nim stres, vyšší hmotnost, kouření a konzumace alkoholu. Víte například, že vyšší tělesná hmotnost snižuje šance na otěhotnění až o třetinu? Stejné to je i s kouřením…
Mix: Starší maminky - nekvalitní spermie
Jedním z hlavních důvodů nárůstu neplodnosti je podle odborníků trend žen odsouvat mateřství do stále vyššího věku, s čímž je spojeno i vyšší riziko neplodnosti. Jestliže ve dvaceti jsou neplodná pouhá dvě procenta žen, okolo pětatřicátého roku je to už 25 procent (tedy každá čtvrtá!), a na přelomu čtyřicítky už se hovoří o 40 procentech žen. K tomu pokračuje trend zhoršující se kvality spermií u mužů.
Úspěšnost umělého oplodnění v Česku se nyní pohybuje okolo 35 procent, což znamená, že se asistovaná reprodukce u nás řadí k nejlepším v Evropské unii.
Šest milionů neplodných párů Američanů
Ve Spojených státech amerických se ročně rodí kolem čtyř milionů dětí, ale žije tam zároveň též asi šest milionů neplodných párů. Ti bez lékařské pomoci potomka na svět přivést nemohou. Zájem o umělé oplodnění tam ale ani tak vysoký není.
Ročně se v USA uskuteční jen zhruba 60 tisíc cyklů umělého oplodnění. Znamená to, že jen jedno procento párů trpících neplodností se rozhodne využít reprodukční medicínu. Nepoměr je nejspíš z velké části zapříčiněn cenovou náročností celého procesu. Vysazujete po letech antikoncepci? Připravte se na hormonální bouři.