Nový druh dinosaura: Vědci identifikovali tvora, kterého ukrývala obří zkamenělá vejce!

Obrovský létající dinosaurus vážil až tři tuny
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
27. září 2017 08:30 / Internet
  7   0
Když se v Číně v roce 1993 našla fosilie obřího dinosauřího vejce, nikdo neměl ani tušení, o jaký druh dinosaura se jedná. Později se stejná vejce našla i v Koreji, Mongolsku a Spojených státech a všechna dostala pracovní název Macroelongatollithus. Nyní po několika dekádách vědci mohou konstatovat, že se jedná o nový druh, který dostal jméno Beibeilong sinensis.

Nově popsaný druh dinosaura, jehož vejce byla před více než dvaceti lety nalezena nejprve v Číně a následně i v dalších zemích, byl obrovský tvor podobný dnešním ptákům. Rozsáhlá studie zkamenělých vajec nyní vědcům umožnila s jistotou určit, že se jedná o dosud nepopsaný druh dinosaura, který dostal jméno Beibeilong sinensis.

Tento obří dinosaurus byl asi nejvíce podobný dnešnímu pštrosovi, přestože byl o mnoho větší. Dospělý jedinec mohl totiž dorůstat délky až 7 metrů a vážil kolem tří tun. Do hnízda o velikosti zahradního bazénu, snášel velké množství až 60 centimetrů vysokých vajec, z nichž některá byla po 70 milionech let nalezena v podobě zkamenělin.

Prehistorický tvor patřil ke skupině ptačích dinosaurů, kteří jsou známí pod názvem oviraptor, z nichž většina byla poměrně malá. Tento fakt byl pro vědce dlouhou dobu tak trochu falešnou stopou, protože nalezená vejce v Číně byla asi desetkrát větší než největší známá vejce oviraptorů.

Průlom nastal až v roce 2007, kdy byla v Číně nalezena kostra obřího oviraptora. Zvláštností pro vědce je to, že na světě byly nalezeny pouze tři kostry dospělých dinosaurů, přestože nález jejich vejce je nepoměrně častější.

Dalších deset let trvalo, než bylo možné s jistotou říci, že obří vejce skutečně patří dinosaurovi, který byl nalezen v roce 2007 v Číně. Pro vědce je to však úžasný objev, který jim otevírá dveře k dalším studiím především z oblasti vývoje dinosaurů až do jejich dospělosti.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americké letectvo udělalo zásadní krok směrem k budoucnosti. Umělá inteligence poprvé sama letěla bojovým...

Dům a zahrada

Ochraňte rostliny před mšicemi. Zlikvidujte škůdce přírodní cestou

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu