Vědci zanedbali během výzkumu důležitou skutečnost. Upozornila je až satelitní data

 Země a Příroda 
23. května 2019 12:29 / Lukáš Bauer
  2   0
📷
3 fotografie v galerii
Hladina moří roste rychleji, než se předpokládalo Internet
Hladiny moří se zvyšují mnohem rychleji, než se doposud vědci domnívali. Nejnovější data z měřících přístrojů po celém světě naznačují, že dřívější odhady nárůstu hladin byly velice optimistické. Zvýšené hladiny moří mohou postihnout miliony lidí v přímořských oblastech.

Odhady ohledně rostoucích hladin moří z roku 2013 uváděly, že v roce 2100 by mohla hladina vzrůst o jeden metr. Analýzou dat však vědci zjistili, že tyto odhady byly mylné a hladiny moří rostou ve skutečnosti mnohem rychleji.

Vědci však varují, že pokud lidstvo nadále bude pokračovat ve vypouštění obrovských množství emisí skleníkových plynů, hladina může stoupnout až dvojnásobně. Velkou mírou k této skutečnosti může přispět tání ledovců v Grónsku.

Pokud by tento scénář skutečně nastal, ovlivnilo by to životy milionů lidí po celém světě, zejména pak v přímořských oblastech. Takový nárůst by se udál, kdyby se Země v průměru oteplila o pět stupňů Celsia oproti hodnotám před průmyslovou revolucí.

Odhady o budoucím stoupání moří dělali experti na grónský a antarktický ledovec. Stále více se obávají o stav těchto velkých ledových ploch. Satelitní záběry totiž ukazují, že ledová pokrývka se na více územích ztrácí rychleji, než předpokládaly dosavadní modely.

Nyní se svět řídí Pařížskou klimatickou dohodou, která má za cíl udržet oteplení Země na hranici dvou stupňů Celsia. Šance, že dojde k oteplení až o pět stupňů Celsia, což by mělo za následek zvýšení hladiny o dva metry, je v současné době přibližně pětiprocentní. Přesto však vědci chtějí včas varovat lidstvo před nadměrným vypouštěním emisí do atmosféry. Dále čtěte: (Lidstvo čelí vážné krizi, přírodu likvidujeme závratným tempem).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Jak na dlouhé a husté řasy bez návštěvy kosmetičky. Stačí vám správná výživa

Dům a zahrada

Než přijdou Dušičky, vyčistěte náhrobky. Na každý materiál platí něco jiného

Zavřít reklamu