Mise na Saturn je u konce, sonda Cassini letí pomalu vstříc smrti

Sonda Cassini byla na své misi dlouhých třináct let
 Vesmír 
18. září 2017 19:25 / Shutterstock
  0   0
V pátek definitivně končí třináct let dlouhá mise sondy Cassini, která poodhalila lidstvu tajemství plynného obra Saturnu a jeho prstenců. Sonda totiž koncem pracovního týdne vstoupí do jeho atmosféry, kde bude zničena.

Před koncem tohoto týdne končí i třináct let dlouhá mise sondy Cassini, která přiblížila vědcům život Saturnu, plynného obra se záhadnými prstenci a nejen to. Sonda také prozkoumala Saturnův měsíc Titan, jeho super hustou atmosféru a jezero z methanu, které se na něm nachází.

V neposlední řadě pak přinesla pohled na další měsíc, Enceladus, který do svého okolí chrlí vodu a možná ukrývá podmínky vhodné na existenci života. S tímto měsícem měla sonda hodně společného, protože se potkávali na orbitu přibližně desetkrát do měsíce.

Přesně manévrované přelety dříve Cassini směrovaly do míst, které měly být předmětem vědeckého zkoumání. Nyní však nastává čas, kdy mise končí. Sondu nejprve pracovníci vnořili mezi Saturnovi prstence, odkud se vydá na svůj poslední průlet přímo do atmosféry Saturnu, kde najde svůj vesmírný odpočinek.

„Fakt, že jsme se dostali tak daleko, až na plánovaný konec mise, je naprosto úžasná věc,” uvedla Michelle Doughertová z londýnské Imperial College.

Cassini vstoupí do atmosféry Saturnu v pátek kolem oběda. Důvodem, proč sondu navedou k její destrukci je fakt, že vědci chtějí zabránit případné kontaminaci některých měsíců, na nichž by se teoreticky mohl nacházet život.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Podle satelitních snímků roste podezření, že Severní Korea nadále pokračuje v budování jaderných...

Dům a zahrada

Topná sezona nahrává roztočům. Poradíme, jak doma s parazity zatočit

Cestování

Na letištích i v letadlech na vás číhají miliony bakterií. Víte, která místa jsou nejvíce nebezpečná?