Rozdíl mezi životem a smrtí je pouhý půl stupeň celsia

Při dalším nárůstu průměrných teplot předpovídají vědci katastrofální budoucnost
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
05. prosince 2018 11:11 / Shutterstock
  4   3
Od druhé poloviny 18. století, kdy začalo lidstvo ve velkém produkovat oxid uhličitý, vzrostla průměrná teplota na Zemi o jeden stupeň Celsia. Zažíváme tak nejteplejší dekádu za posledních 14 století.

Podle vědců z Mezivládního panelu OSN pro změny klimatu bude už za 12 let naše planeta o 1,5 stupně celsia teplejší než před nástupem průmyslové výroby. A pokud bude teplota růst dál a stoupne o dalších 0.5 °C může to mít katastrofální následky.

Možná vám připadá, že půl stupně zase takový rozdíl není, ale věřte, že je. Jde navíc o průměrnou teplotu. V některých zemích  v tropech a subtropech, které už dnes patří k nejchudším oblastem světa, se oteplí ještě víc. To přinese další extrémní sucha nebo naopak záplavy. Tající ledovce a zvyšující se hladiny moři začnou ohrožovat desetimiliony lidí na pobřeží.

Tající permafrost (věčně zmrzlá půda) uvolní kromě metanu (jednoho z nejvýraznějších skleníkových plynů) i pravěké bakterie a viry. Metan v obřím množství začne stoupat i ze dna oceánů.

Hrozí ještě větší nedostatek pitné vody. Už nyní nemá přístup k nezávadné pitné vodě více než 650 milionů lidi a podle expertů OSN do 10 až 15 let můžou bez pitné vody být až tři miliardy lidi. Do roku 2030 se totiž zásoby pitné vody sníží o 40%. Ruku v ruce s tím zdraží potraviny, což přinese hladomory, násilnosti a války.

Další věcí je masivní rozšíření infekčních a tropických nemocí a obrovská migrace. Do pohybu se mohou dát desetimiliony lidi, kterým bude doma hrozit jistá smrt. Taková masa lidi v podstatě nepůjde zastavit. Nebo půjde, ale pouze za cenu obrovského krveprolití.

Mezinárodní skupina vědců, kteří své prognózy publikovali v odborném časopise Nature Plants, tvrdí, že možné scénáře naší budoucnosti jsou katastrofické a rozhodně nikoho nepotěší. 

Co by se stalo, kdyby se oteplilo o 0,5 °C proti dnešku? 

V extrémní chudobě by se ocitlo až 357 milionů lidí. Očekává se, že by mohlo uhynout až 6% druhů hmyzu, 8% druhů rostlin a 4% druhů obratlovců. To může rozvrátit celý ekosystém. Stačí si jen představit, co by se stalo při vymření hlavních opylovačů jako jsou včely. Více jsme o včelách psali v jiném článku.

Co by se stalo, kdyby se oteplilo o 1 stupeň?

Extrémní chudoba by ohrozila až 1,25 miliardy lidí. Vyhynulo by 16 % druhů rostlin, 8 % druhů obratlovců a 18% hmyzu. Další druhy parazitujícího hmyzu by se naopak rychle rozmnožily. Už teď sarančata a podobné druhy zdevastují ročně 10 % světové zemědělské produkce. Některá města i celé státy by se mohly stát neobyvatelnými.

Studie Massachusetského technologického institutu (MIT) předpovídá, že třeba v Indii bude na konci století doslova smrtící klima. Kombinaci veder s vysokou vlhkosti lidský organismus bez pomoci klimatizace přežije prý v maximálně šest hodin. Vražednými vedry by přitom mohlo byt v Indii postiženo až 1.5 miliardy lidí.

Erik Toman | inStory.cz
Kam dál?
Nebezpečné známosti, které vás mohou klidně i zabít
Přírodní krása, která zachraňuje život
Oceánské dno se potápí pod obrovskou vahou tajících ledovců
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Facebook přiznal závažnou chybu. Mohla ohrozit miliony uživatelů

Dům a zahrada

Jak správně pečovat o vánoční kaktus, aby krásně kvetl

Cestování

Říční plavby Evropou se stávají obrovským hitem posledních let

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn