خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Sluníte se rádi? Vědci přišli se zajímavým odhalením

Věděli jste, že slunce může prodloužit život až o dva roky?
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
02. května 2018 10:15 / Pixabay
  0   0
Podle rozsáhlé studie vědců může slunění prodloužit život až o dva roky díky větší produkci vitaminu D. Je ovšem důležité dodržovat určitá pravidla, abychom se vyhnuli kožním nádorům. O jaká se jedná, se dočtete v našem článku.

Je slunění pro naše tělo dobré, nebo špatné? Podle švédské studie publikované na stránkách Journal of Internal Medicine je správná odpověď ta první. Studie byla zahájena v roce 1990 a zahrnovala zhruba 30 tisíc švédských žen ve věku od pětadvaceti do čtyřiašedesáti let.

Studie jasně prokázala, že vyhýbáme-li se slunci, neděláme dobře. Ženy, které se vystavují slunci, mají menší riziko kardiovaskulárních chorob a žijí déle, a to o 0,6 až 2,1 roku. Jak je to možné? Kůže produkuje větší množství vitamínu D a beta-endorfinů, které vyvolávají pocit radosti a uspokojení. Vylučuje navíc oxid dusičitý, který je schopen snižovat krevní tlak. Vitamín D kromě toho, že pomáhá předcházet osteoporóze, reguluje imunitní reakce, chrání před infekcemi a snižuje riziko kardiovaskulárních chorob.

Druhou stranou mince je to, že přehnané slunění přispívá ke stárnutí kůže a ke vzniku kožních nádorů. Jak se tedy máme chovat? Všechno závisí na vlastnostech kůže. Jedinci s tmavou pokožkou, kteří se na slunci nespálí, se mu mohou klidně vystavovat. Naopak jedinci se světlou pokožkou, kteří se snadno spálí, musejí být opatrnější.

Italská dermatologická společnost k tomu vydala několik doporučení. Za prvé je třeba se vyhnout hodinám s nejsilnějším zářením, konkrétně od 11 do 14 hodin, a opalovat se postupně. Tím dáváme pokožce možnost, aby se bránila záření opálením. Více jsme se tématu Slunce věnovali v jiném článku.

Zejména u dětí musíme dbát na to, aby se nespálily, neboť to je hlavní rizikový faktor vzniku melanomů.

Používejte krémy s ochranným faktorem vyšším než 30, nejlépe 50, a nanášejte je po dvou hodinách či ještě dříve, pokud se koupete. Krému je třeba používat dostatečné množství a je třeba si uvědomit, že i ty, které slibují plnou ochranu, ve skutečnosti chrání jen částečně.

Konečně je třeba si uvědomit, že krémy neslouží k tomu, abychom zůstávali na slunci déle, ale k tomu, abychom se lépe slunili. 

Jitka Jahodová | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

TMC Dumont: Tuto ďábelskou motorku pohání motor z letadla

Dům a zahrada

Připravte na chladné počasí i vašeho pejska, pořiďte mu obleček

Cestování

Sicílie skrývá mnoho pokladů, a to nejen přírodních. Antické památky vás nadchnou