Sluníte se rádi? Vědci přišli se zajímavým odhalením

Věděli jste, že slunce může prodloužit život až o dva roky?
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
02. května 2018 10:15 / Pixabay
  0   0
Podle rozsáhlé studie vědců může slunění prodloužit život až o dva roky díky větší produkci vitaminu D. Je ovšem důležité dodržovat určitá pravidla, abychom se vyhnuli kožním nádorům. O jaká se jedná, se dočtete v našem článku.

Je slunění pro naše tělo dobré, nebo špatné? Podle švédské studie publikované na stránkách Journal of Internal Medicine je správná odpověď ta první. Studie byla zahájena v roce 1990 a zahrnovala zhruba 30 tisíc švédských žen ve věku od pětadvaceti do čtyřiašedesáti let.

Studie jasně prokázala, že vyhýbáme-li se slunci, neděláme dobře. Ženy, které se vystavují slunci, mají menší riziko kardiovaskulárních chorob a žijí déle, a to o 0,6 až 2,1 roku. Jak je to možné? Kůže produkuje větší množství vitamínu D a beta-endorfinů, které vyvolávají pocit radosti a uspokojení. Vylučuje navíc oxid dusičitý, který je schopen snižovat krevní tlak. Vitamín D kromě toho, že pomáhá předcházet osteoporóze, reguluje imunitní reakce, chrání před infekcemi a snižuje riziko kardiovaskulárních chorob.

Druhou stranou mince je to, že přehnané slunění přispívá ke stárnutí kůže a ke vzniku kožních nádorů. Jak se tedy máme chovat? Všechno závisí na vlastnostech kůže. Jedinci s tmavou pokožkou, kteří se na slunci nespálí, se mu mohou klidně vystavovat. Naopak jedinci se světlou pokožkou, kteří se snadno spálí, musejí být opatrnější.

Italská dermatologická společnost k tomu vydala několik doporučení. Za prvé je třeba se vyhnout hodinám s nejsilnějším zářením, konkrétně od 11 do 14 hodin, a opalovat se postupně. Tím dáváme pokožce možnost, aby se bránila záření opálením. Více jsme se tématu Slunce věnovali v jiném článku.

Zejména u dětí musíme dbát na to, aby se nespálily, neboť to je hlavní rizikový faktor vzniku melanomů.

Používejte krémy s ochranným faktorem vyšším než 30, nejlépe 50, a nanášejte je po dvou hodinách či ještě dříve, pokud se koupete. Krému je třeba používat dostatečné množství a je třeba si uvědomit, že i ty, které slibují plnou ochranu, ve skutečnosti chrání jen částečně.

Konečně je třeba si uvědomit, že krémy neslouží k tomu, abychom zůstávali na slunci déle, ale k tomu, abychom se lépe slunili. 

Jitka Jahodová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu