Nejdražší fosilie všech dob. Kostra tyranosaura se prodala za neuvěřitelnou sumu

 Věda a Výzkum 
07. října 2020 16:23 / Vladimír Socha
  0
📷
4 fotografie v galerii
Replika kostry "Stana" v přírodovědeckém muzeu v Bruselu Vladimír Socha
Kostra tyranosaura zvaného "Stan" byla právě prodána za neuvěřitelných téměř 32 milionů dolarů. Překonala tak výrazně i slavnou "Sue", který byla v roce 1997 vydražena za 8,4 milionu dolarů. Jakým dinosaurem byl ale onen "Stan"?

Ačkoliv v posledních letech přibývá objevů nových exemplářů druhu Tyrannosaurus rex jako pověstných hub po dešti (a to mezi roky 1908 a 1966 nebyl objeven ani jeden!), stále je takový objev důvodem k velké radosti a také nemalému zájmu médií. Kromě úžasného exempláře zvaného "Sue" bychom mohli jmenovat i některé další. Je to například tyranosauří mládě zvané "Jane", zejména pak ale „Stan“. Ten byl pojmenován po svém objeviteli, amatérském hledači fosilií Stanu Sacrisonovi, který na fosilii narazil v pustinách badlands na území Jižní Dakoty v roce 1987. Ten jistě netušil, že v roce 2020 bude zkamenělá kostra vydražena za naprosto rekordní částku.

Stan je kompletní z 65 %

Fosilie byla objevena v sedimentech souvrství Hell Creek nedaleko města Buffalo v kraji Harding, blízko jihovýchodních hranic s Montanou. Sacrison pracoval spolu s týmem z Geologického institutu v Black Hills, vedeném proslulým komerčním sběratelem a paleontologem Peterem Larsonem. Larson, který byl v únoru roku 1996 poslán do vězení na dobu 18 měsíců v souvislosti s neoprávněným nakládáním s fosiliemi, popsal objev „Stana“ ve své knize Rex Appeal z roku 2002. Vykopávkové práce probíhaly na jaře roku 1992, přičemž laboratorní preparace "Stanových" fosilií byla skončena až v roce 1995. Celkem bylo objeveno asi 199 fosilních kostí "Stana" (kompletnost kolem 65 %), což z něj činí jednoho z nejlépe zachovaných exemplářů tyranosaura vůbec.

Větší než slon africký

„Stan“, který je dnes znám také pod katalogovým označením BHI 3033, je menší než „Sue“, přesto jde o impozantní exemplář tyranosaura. Jeho kyčelní kost je dokonce delší než u "Sue" (asi 155 cm ku 146 cm) a velikostí lebky za ní příliš nezaostává (délka zhruba 140 cm ku 150 cm). Celková délka těla "Stana" činila podle současných odhadů asi 11,3 až 11,8 metru a jeho hmotnost se blížila osmi tunám. Jeho stehenní kost byla dlouhá kolem 130 centimetrů, tedy zhruba o pouhých 5 cm kratší než u "Sue". "Stan" byl tedy každopádně větší než dospělý samec slona afrického.

Chcete tyranosaura za 2 miliony?

Peter Larson se svým týmem prodal už přibližně tři desítky replik kostry "Stana" do muzeí po celém světě, a to včetně Bruselu, Osla nebo Oxfordu, ale také španělských a japonských muzeí. Cena za jednu repliku se pohybuje kolem 100 000 amerických dolarů, tedy přes 2 miliony korun. Bohužel prodej této kostry do soukromých rukou znamená její definitivní ztrátu pro vědecké účely. Také fosilie "Stana" nicméně vykazují množství kostních patologií svědčících o divokém a surovém způsobu života plného zranění a možná i nebezpečných infekcí. Je možné, že oba tito jedinci tyranosaura byli zasaženi a snad i zahynuli z důvodu infekce jakýmsi druhohorním parazitickým prvokem.

Ocelový stisk čelistí

Právě lebka "Stana" byla také využita jako podklad pro tvorbu mechanického modelu a výpočtu síly čelistního skusu tyranosaura v dokumentu Pravda o dinosaurech zabijácích z roku 2005. Gregory Erickson zde přišel se zjištěním, že čelistní stisk dospělého tyranosaura mohl mít fantastickou sílu asi 60 000 newtonů, ačkoliv později byl tento odhad snížen téměř o polovinu. Další studie, které se zabývaly kostrou "Stana", se zaměřily na jeho pohybové schopnosti (maximální rychlost běhu tohoto jedince byla odhadnuta na solidních 27,7 km/h) a výpočty objemu a hmotnosti těla (podle jedné studie činila asi 7 655 kilogramů). I to jsou parametry nejdražšího dinosaura v dějinách... Více se o podobném tématu dočtete například zde nebo také zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vdovec po Pilarové sklidil obrovský obdiv za to, co udělal na její památku. Splnil Evě její přání a...

Styl

Čtyřikrát zkontrolovat zamčené dveře nebo vypnutou troubu, to je OCD. Zní to legračně, ale sranda to...

Dům a zahrada

Nenechávejte koření v kupovaných sáčcích. Hrozí plíseň i ztráta chuti