Vědci jsou na stopě vzniku jedné z nejobávanějších chorob současnosti

Co způsobuje roztroušenou sklerózu?
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
22. dubna 2018 08:39 / Pixabay
  0   0
Roztroušená skleróza je jedno z nejčastějších neurologických onemocnění, kterým trpí mladí lidé. Postihuje nejčastěji osoby ve věku 20 až 40 let, a především ženy. V nynější době jí trpí přibližně 2,5 milionu lidí na světě.

Historicky největší výzkum roztroušené sklerózy přinesl své ovoce. Vědci odhalili 29 nových genetických variant, které se podílejí na vzniku této choroby.

Ačkoli lékaři dokážou z příznaků a vyšetření vyvodit závěr, že se jedná o roztroušenou sklerózu, původ jejího vzniku až tak jasný není. Některé teorie se snaží z různých dat sestavit hodnověrná vysvětlení, avšak zatím se žádnou nepodařilo potvrdit. Většinou převládá názor, že se jedná o kombinaci dědičných faktorů a prostředí. O zajímavé studii lidského mozku jsme psali v jiném článku.

Vědcům z univerzity v Cambridgi a Oxfordu tyto neucelené údaje nestačily a pokusili se vytvořit studii v mnohem větším měřítku než doposud. 

Co víme o roztroušené skleróze?

Roztroušená skleróza je to chronické autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém člověka napadá centrální nervovou soustavu. Způsobuje tak rozpad myelinových obalů nervů. Tyto obaly urychlují vedení nervového vzruchu a zabraňuje jeho přenosu na okolní vlákna. Pokud je obal poškozen, centrální nervová soustava nedokáže správně fungovat. 

O roztroušené skleróze víme, že je to chronické autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém člověka napadá centrální nervovou soustavu. Způsobuje tak rozpad myelinových obalů nervů. Tyto obaly urychlují vedení nervového vzruchu a zabraňuje jeho přenosu na okolní vlákna. Pokud je obal poškozen, centrální nervová soustava nedokáže správně fungovat. 

Vědce také překvapilo, že jedna třetina nově objevených genů byla spojována s dalšími autoimunitními nemocemi jako je Crohnova choroba či diabetes 1. typu. To by nasvědčovalo větší provázanosti autoimunitních chorob, než se dříve zdálo. Potvrzení se dostalo také teorii, že nedostatek vitamínu D je jedním z faktorů roztroušené sklerózy.

Podle doktora Alastaira je nyní již jasné, že roztroušená skleróza je především imunologické onemocnění, což bude mít obrovské důsledky pro budoucí léčebné metody. Další studie navíc budou lépe vědět, na co se při testování nových léčiv a lékařských postupů u této nemoci zaměřit.

Jitka Jahodová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nově objevené chyby zabezpečení Wi-Fi ohrožují všechna mobilní zařízení

Dům a zahrada

Vypěstujte si saturejku. Chutnou bylinku, která se stane ozdobou vaší zahrady nebo balkonu

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu