Vědci dokázali, že muži mají větší mozek než ženy. Znamená to však, že jsou muži chytřejší?

Studie potvrdila větší velikost mozku u mužů
 Věda a Výzkum 
03. srpna 2017 16:35 / Archiv
  0   0
Zajímavou studií se zabývali vědci z Erazmovy univerzity v Holandsku. Zaměřili se totiž na rozdíl ve velikosti a efektivitě využití lidského mozku v závislosti na pohlaví. Výzkum prokázal větší mozek u mužů, na druhé straně však lepší efektivitu využití mozku u žen.

Mužská populace se ráda chlubí tím, že je chytřejší než jejich drahé polovičky. Nyní vědci přišli se studií, která potvrdila, že muži mají opravdu o 14% větší mozek než ženy. U žen však studie prokázala mnohem vyšší efektivitu, díky které v některých testech uspěly lépe než muži. 

Vědci z Erasmovy univerzity v rámci projektu podrobně testovali více než 900 žen a mužů. Ze závěrů testů kromě nejrůznějších statistik také vyplynulo, že muži mají v průměru o 4 body vyšší IQ než ženy.

“Zjistili jsme, že ženský mozek je menší než mužský, což považujeme za pravděpodobnou příčinu horších výsledků v komplexních inteligenčních testech, jiné výzkumy ovšem dokazují jednoznačně lepší efektivitu a schopnost organizace u mozku žen,“ uvedl ve zprávě vedoucí výzkumu Dr. Dimitri van der Linden.

Studie tak trochu paradoxně potvrdila v té době velmi kontroverzní prohlášení Darwina, který za něj sklidil nebývalou vlnu kritiky. Darwin totiž v 19. století tvrdil, že muži mají větší mozek než ženy.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Kam dál?
Hrozí nám vzpoura mozků
Počítače budoucnosti mohou být až tisíckrát rychlejší
Proč horká voda zamrzne rychleji než studená? Vědci poprvé popsali tuto zvláštnost
Komentáře

Víc už toho není

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Airbus vyvinul obrovskou vesmírnou harpunu. Zastaví krizi na oběžné dráze?

Dům a zahrada

Potřebujete vyčistit zahradní jezírko? Máme pro vás jednoduchý fígl

Bydlení

Chystáte si domů pořídit počítač? Poradíme, na jakých parametrech záleží