Vlkům se u nás daří. Objevili se už i na Litoměřicku, kde také přibývá napadených ovcí

Vlci se vracejí do mnoha oblastí České Republiky
 Země a Příroda 
20. dubna 2018 08:55 / Pixabay
  1   0
Ochránci zvířat varují, že se v chráněné krajinné oblasti České středohoří pravděpodobně vyskytují vlci. Domnívají se tak proto, že v oblasti přibývá hlášení o napadení chovných zvířat, zejména ovcí.

Zvýšený počet stížností hospodářů kvůli napadeným zvířatům byl zaznamenán zejména v blízkosti obcí Lbín a Babiny, které se nachází kousek od Litoměřic. Ochránci přírody se nejvíce přiklání k teorii, že za útoky stojí vlci. Problémy s usmrcenými zvířaty byly zaznamenány v několika dalších oblastech již dříve.

„Přestože jsme až do současného incidentu nezaznamenali žádné škody způsobené vlkem, o této problematice jsme zemědělce z okresu Ústí nad Labem a Děčín informovali již na lednovém semináři,“ uvedl regionální ředitel Petr Kříž.

Agentura uspořádá speciální seminář, kde se chovatelé a zemědělci dozví, jak chov proti vlkům zabezpečit. Podle expertů jsou pro naši krajinu vlci důležití stejně jako hospodářská zvířata. Kořistí vlků jsou především velcí kopytníci, jako je jelen, srnec či prase divoké, kteří způsobují velké škody lesníkům i zemědělcům. Stát chovatelům způsobené škody kompenzuje.

Výskyt vlka na severu Čech už není zcela výjimečný a je výsledkem přirozeného šíření vlka ze Saska, kde se v současné době pohybuje asi 13 smeček. Vlci se již delší dobu pohybují na Šluknovsku a v okolí Doks, jednotlivá pozorování jsou zaznamenána také z oblasti Jizerských, Lužických a Krušných hor.

Vlci žijí v rodinných smečkách o velikosti 5-10 kusů, roční až dvouletá mláďata pak smečku opouštějí a hledají si nová teritoria. Nedávno v rámci výzkumu vědci zjistili, že mnoho evropských vlků má psí DNA a řeší, jak to bude s jejich ochranou.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Seznamte se. Toto je největší letecký motor světa

Dům a zahrada

Správným řezem rybízu si zajistíte bohatou a kvalitní úrodu

Cestování

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Zavřít reklamu