Švýcarské ledovce to mají bohužel spočítané

Ledovec pod majestátním Matterhornem již se prý zachránit nedá
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
09. prosince 2018 10:26 / Shutterstock
  3   0
Že se průměrná teplota na celé planetě pozvolna zvyšuje, už není bohužel žádným tajemstvím. A v důsledku toho zřejmě zmizí i alpské ledovce. Na záchranu je prý pozdě.

Postupně tak zřejmě zmizí oblíbený ledovec ve švýcarském středisku Saas-Fee, kde jste si mohli v létě zalyžovat a pozorovat při tréninku mnoho lyžařských hvězd ze světového poháru. Zanikne i největší evropská ledovcová jeskyně zvaná Eispavillon, kde jste si mohli prohlédnout ledovec zevnitř.

Stejný osud podle klimatologů potká i nepříliš vzdálený ledovec v Zermattu, kde se rovněž setkávali při letním tréninku lyžaři z celé Evropy a kde jste v létě mohli dovádět na sněhu pod majestátní kulisou Matterhornu.

Podle prognózy klimatologů zveřejněné ve švýcarských novinách Tages Anzeiger je prý na záchranu švýcarských ledovců pozdě. Prognóza uvádí, že ani ukončení veškeré produkce skleníkových plynů by většinu z 1 500 švýcarských ledovců již nezachránilo. Do konce století prý roztají. S úbytkem ledovců mizí bohužel také zásoby pitné vody a zvyšuje se riziko přírodních katastrof.

S katastrofickou předpovědí souhlasí i Matthias Huss z Technické vysoké školy v Curychu. I podle něho zpomalení globálního oteplování přichází pro švýcarské ledovce příliš pozdě. Do roku 2100 by jich tak i přes veškeré úsilí mělo roztát 80 až 90 procent. Proces tání je již podle něho v plném proudu. O důkazech o postupném oteplování arktických oblastí jsme psali v tomto článku.

Celkové tání ledovců po celém světě na začátku 21. století nabralo neuvěřitelné tempo. Světové středisko pro monitorování ledovců (WGMS) v roce 2015 uvedlo, že jsou ledovce po celém světě natolik vyvedené z rovnováhy, že by led ztrácely už i bez postupující změny klimatu. A nejvíce ohroženou oblastí jsou právě Alpy. Očekává se, že se do poloviny století zvýší v zimě teplota o 1,8 stupně Celsia a v létě dokonce o 2,7 stupně Celsia. Jaký to bude mít dopad na ledovce, to je bohužel zřejmé.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Je to tank, který plave jako loď, nebo člun, který střílí jako tank? Indonésie staví tankový člun

Dům a zahrada

Jak pěstovat krásné fuchsie. Zvládnou to i méně zkušení pěstitelé

Cestování

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat daleko

Zavřít reklamu